| UnTipObisnuit a întrebat:

Este ok Posta Romana cand vine vorba de trimis colete international?
Am de trimis in Decembrie niste documente destul de importante in strainatate (Europa) si am vazut ca si Posta Romana face expedieri internationale.
Ar fi ok sa trimit cu ei sau mai bine sa trimit cu un serviciu de curierat cum ar fi DHL sau FanCurier?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu aș opta pentru serviciile Postei Române, mai ales că e vorba de niște documente importante. La ei, coletele/plicurile se pot rătăci foarte ușor pe drum și nu le mai recuperezi niciodată!
Eu trimit cu AtlasSib, când e vorba de Europa (cred că au filiale in toata tara), nu au costuri ridicate ca cei de la Fan Curier, iar coletele/scrisorile ajung 100% la destinatie, intacte, in doua zile. E doar o sugestie...

| UnTipObisnuit explică (pentru floresdemayo):

Multumesc de sugestie! Cred ca am sa optez pentru o firma de curierat pana la urma.
Hmm, eu as dori sa trimit documetnele in Finlanda, iar pe site la AtlasSib nu am vazut si Finlanda ca fiind listata printre destinatii.

| floresdemayo a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Ok, atunci alege o alta firmă cu preturi modeste, care transporta in Finlanda. Dar nu te lăsa prostit de cei care spun pe aici că trimiterile prin Posta Romana sunt sigure.
NU recurge la Posta Romana, repet. Am trimis si eu doua plicuri in Franta, la intervale diferite de timp și pierdute au fost! S-a intâmplat si altora. sad
Un alt dezavantaj al Poștei Romane e că ajunge (asta, dacă va "ajunge", insă, poti risca dacă asta vrei) doar in câteva săptămâni. Când e vorba de firmă privată, ajunge in cel putin 2-3 zile (iti spune la ghișeu)

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din punctul meu de vedere posta nu e ok nici sa care pachete in propria lor cladire dintr-o camera in alta

| NLS a răspuns (pentru suntserios):

Pai daca distanța e atat de mica, cu siguranță nu vor rata... poarta.
?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Uite, tocmai am primit un pliant!
DPD (servicii internationale) fac reducere de 15% pentru expedierile sub 3 kg. Ai putea incerca:
https://imgurupload.org/files/20210907-195312.jpg

| dinaprilie a răspuns:

In strainatate posta romana are parteneri.

| UnTipObisnuit explică (pentru dinaprilie):

Stiti cumva unde se gasesc aceste parteneri? Sau oare sunt serviciile postale din tara respectiva?

| dinaprilie a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Sint diverse firme..nu stiu. spre ex eu am expediat anul trecut din Olanda catre Romania. Din Olanda a plecat cu posta lor si cand a ajuns in Germania coletul a fost preluat de firma dpd - care l/a adus in Romania pana la usa casei.

| Vântulalb a răspuns:

Mai ales intrrnational e ok.
Nu te uita la cei ce le pute tot. Posta preda plicul/coletul partenerilor din tarile de tranzit.Acestia, celor de destinatie. Nu Posta romana duce plicul pana la usa destinatarului.
International se inregistreaza fiecare pas al plicului. Fiind acte, tu vei declara asta chiar pentru un leu in plus.

| Sky7 a răspuns:

Eu am primit un colet din China prin Posta Romana si a fost ok. A durat cam o luna pana a ajuns in tara cu vaporul, apoi posta mi l-a adus acasa in cateva zile.

| UnTipObisnuit explică (pentru Sky7):

Ma bucur sa aud asta! La mine ar fi putin mai usor cred. Avand in vedere ca se poate ajunge acolo pe uscat si nu ar fi nevoie sa puna pachetul pe vreun vapor.