| qest11 a întrebat:

Este posibil ca o imagine ISO cu Windows sa aiba adaugate (de catre o persoana rau intentionata) in interior programe cu scopul de a prelua controlul calculatorului, obtine fisiere, etc.

Doresc raspunsuri exacte nu banuieli, pentru ca banuieli am si eu. Va multumesc!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Internetul este plin de imagini de instalare modificate, "imbunatatite" cu o sumedenie de "virusi".
Dupa crearea discului /stickului de instalare trebuie scanat cu un antivirus serios, care sa-l analizeze.
(AVG antivirus free este bun pentru acesta).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca se poate, o imagine poate fi usor modificata

| RaulMA a răspuns:

Nu are cum, pentru o imagine iso, cu windows, trebuie pus exact fisierul care are in el gen,, setup,, ar fi culmea. Sa aibă, cine isi instalează windowsul sa ii controleze cineva calculatorul? Si nu esti numai tu, sunt multi care il descarcă. Are 100 de calculatoare? Stai linistit.

| FlorinPopescu1995 a răspuns:

Depinde, se poate, majoritatea sunt piratate. dar ti.as recomanda windows 7 faxcool... baga.ti.l si nu vei regreta

| Veste_Maia_1976 a răspuns:

E posibil. Daca accepti asa ceva poti primi virusi mari, care iti pot afecta in intregime calculatorul