| Laurosa a întrebat:

Eu nu înțeleg ceva din noile reguli impuse de guvern.Eu am voie daca vreau să-mi duc câinele afara să mă duc și cu tata și noi locuim împreună, adica daca suntem trei in casă avem voie să ieșim toți daca avem nevoie de ceva sau nu avem voie decât unul dintr-o casă?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, aveti voie maximum 3 persoane, dar preferabil sa mergeti mai putini.
La magazin s-ar putea sa va lasa doar cate unul inauntru, iar ceilalti sa fiti nevoiti sa asteptati afara.

Este preferabil ca, pana ce trece aceasta epidemie sa stati cu totii acasa, sa nu primiti nici musafiri, iar plimbatul cainelui si cumparaturile sa faca doar cate o persoana, si doar cat e strict necesar.

26 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Regulile sunt extrem de clare. Foarte clare.

(2) Prin formarea unui grup de persoane se înțelege alăturarea unui număr mai mare de 3 persoane care nu locuiesc împreună.

| Laurosa explică (pentru suntserios):

Adică dacă trebuie sa mergem la magazin poate veni o persoana cu mine care locuiește în aceiași casa sau nu?

| Ineys a răspuns:

Mie imi suna a inconstienta intrebarea asta. Cum sa duci cainele la plimbare in situatia in care suntem? Ai voie sa mergi la servici/farmacie/alimentara/spital sau alte servicii medicale. Cat despre cum se merge la magazin, o persoana face cumparaturile. De ce sa stati amandoi la coada sau in magazin sa irositi timpul altora?
Puteti merge amandoi in masina dar cineva asteapta in masina.

| Laurosa explică (pentru Ineys):

Dar ce sa fac, sa las câinele să-și facă nevoile in casă? Trebuie sa te gândești înainte să spui ceva! Și pe reguli zice că avem voie sa ducem animalul de companie afara

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! O singura persoana din familie are voie sa faca cumpăraturi, nu ave ti voie toti odata, tu poti sa duci cîinele afara dar regula este sa nu se depăseasca 200 de metrii, ai voie doar pana la magazinul din fața blocului sa i ti faci cumpăraturile de stricta necesitate, iar cu cîinele tot asa in fața blocului ai voie dar sa nu vorbesti cu vecinii sau cu prietenele tale daca i vezi pe strada evita aglomeratia.

| Laurosa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc mult!

| NLS a răspuns:

E trist ca trebuie sa-ti spuna sau impuna conducerea tarii ce sa faci/ ce sa NU faci.
E timpul sa mai judecam si singuri/singure, oameni buni.

Tineri sau batrani, daca nu respectam regulile de igiena si socializare, toti putem contacta virusul.
Toti, adica o mare parte. Batranii si cei cu sistemul imunitar slabit vor fi cei mai afectati in caz ca il "primesc".
Prin urmare, cu cat iesim mai putin din casa si DOAR pentru treburile urgente (procurarea hranei DIN CAND IN CAND), cu atat mai bine.
Raspandirea NU va fi oprita, dar se va incetini, si medicii vor avea timp sa se ocupe de bolnavii existenti, nu vor fi suprasolicitati, vor putea sa ne salveze parintii, bunicii, persoanele dragi.
(Vorba vine, ca din pacate, deja CAM SUNT, in majoritatea tarilor Europei).

Trebuie sa facem asta ACUM, timp de ~2 saptamani.
Mai exact, ar fi trebuit de acum 1-2 saptamani.

Scria cineva pe blog ca ieri la Brasov parcurile erau pline de sahisti 60+, strazile aglomerate de plimbareti brambura, si in imprejurimile orasului era forfota - zeci de grupuri la gratare.
Ceea ce e foarte trist. Celor care stau in case le pasa de toata lumea,
pe cei care ies afara ii doare la patina de toata lumea si si-o cauta cu lumanarea (dar in caz ca vor muri, nu vor avea parte de lumanari sau slujbe).
DAR sa revin la intrebare:
Putem plimba animalele pe afara DACA locuim la bloc, insa e indicat sa ne luam masuri suplimentare de precautie.
--nu atingem nimic ce nu e necesar.
--purtam manusi de unica folosinta, DACA avem
--nu ducem mana la gura, nas, ochi; daca stranutam, folosim cotul
--cand ajungem acasa ne spalam temeinic pe maini cu apa si sapun; apoi pe fata, gat
--nu stam aproape de nimeni, pastram distanta de macar 2 m, nu e timpul optim pentru povesti face-to-face cu nimeni, putem vorbi cu ei la telefon, pe internet, etc
--in magazin, farmacii, etc incercam sa stam cat mai putin, nu atingem decat produsele pe care le cumparam, evitam aglomeratia.

In Germania in landul nostru se va introduce de maine probabil: 1 singura persoana in magazin la un moment dat, si o multime de masuri de precautie (cineva va dezinfecta manerele carucioarelor dupa ce iesim, in magazin primesti manusi de unica folosinta, si altele.)

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Laurosa):

Cu plăcere si multa sanatate, de unde esti? Si ce varsta ai?

| alina2k18 a răspuns:

Ai voie sa duci cainele bineinteles, inclusiv veterinarii au deschis si sunt si petshopurile.
Sigur ca puteti iesi toti 3, tu plimbi cainele, tati se duce la munca, mami la cumparaturi.
De preferat sa plimbi cainele pe distante scurte, nu te hazarda sa mergi cate 4-5 km cu el ca nu e cazul acum.

| alina2k18 a răspuns (pentru NLS):

La popoarele latine si balcanice nu merge cu recomandariwinking, diplomatii si alte precautii laughing
Ori OBLIGATII ori nimic laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cine a făcut regula cu 200m? Tu?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Laurosa):

Chiar nu pricep ce e asa de greu de inteles. Sunt atat de clare recomandarile. Oricum, intrebarea ta nu ar trebui sa aiba dileme. Nu are niciun sens sa merge 2 sau 3 la cumparaturi. Unul singur asa e cel mai sigur.

| Laurosa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt din Cluj și am 14 ani

suntserios
| suntserios a răspuns:

E a 3a oara cand citesc azi ordonanta. Poti sa indici articolul unde scrie 200m?

https://www.digi24.ro/......ia-1279165

| Simpatic a răspuns:

Cainele il poti da la filipineziwinking
e mai importanta sanatatea oamenilor decat situatia unui caine nu crezi?

| NLS a răspuns (pentru alina2k18):

Sincer, nici nemtilor nu le prea place in momente din astea sa primeasca ordine si sa fie restrictionati.
Mai ales celor din nord, ei sunt mai sensibili defel, au un deja-vu laughing

| Laurosa explică (pentru Simpatic):

Doamne, voi cei care nu aveți animale nu știți că un animal e că parte din familie, normal daca ai animale trebuie sa fii responsabil, nu la prima cădere dai animalul

| Simpatic a răspuns (pentru Laurosa):

Nu am animale in casa caci eu consider ca nu poti avea curat in casa cand ai un blanos cu bacterii pe el, eu sunt super curat, obsedat de igiena as zice, fara sa insinuez ceva! iubesc animalele, am caini la tara si ma duc personal doar ca sa-i hranesc, imi plac pisicile de asemenea, dar cand e vorba de sanatatea oamenilor renunt la a mai iubi atat de tare animalele, sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.

| Laurosa explică (pentru Laurosa):

Sau zici că un om e mai important decât un animal, uneori animalele sunt mai oameni decât sunt oameni.Stiu că mulți mă critica pentru acest răspuns dar nu vreau sa insult pe nimeni, este propria mea opinie!

| Ineys a răspuns (pentru Laurosa):

Afara da. Eu am zis de plimbare, sa te duci sa te plimbi cu cainele prin oras cum se facea inainte. Ca-l duci in fata blocului sa-si faca nevoia si-l bagi inapoi e altceva.

| Adry05 a răspuns (pentru Ineys):

Se menționează foarte clar că ai voie să ieși cu câinele în apropiere

| Laurosa explică (pentru Ineys):

E logic că nu voi face asta

| Laurosa explică (pentru Simpatic):

Eu am trei animale, doua pisici și un câine, niciunul nu au bacterii deoarece sunt curățați deparazitați intern/extern, unii oameni au alta opinie, eu sunt de părere că și animalele sunt suflete. Pune-te in locul lor, daca s-ar vorbi așa despre tine, sau cum mai fac alți oameni de maltratează animalele (horror). Știu suna ciudat că logic animalele nu știu despre ce vorbim da mno...

| Simpatic a răspuns (pentru Laurosa):

Nu-s absolut deloc de acord cu aia care maltrateaza animale si nici legea nu este de partea lor.
O singura chestie ma deranjeaza cainii vagabonzi care sunt pe strazi, mie nu imi e teama dar sunt un pericol pentru copii sa nu uitam de cazul Ionut de acum cativa ani, in astfel de cazuri eu numai sunt de partea animalelor, cand un copil de cativa anisori a fost facut bucati de niste caini!
De asta zic pun pret pe oameni si apoi pe animale, nu suport babele astea proaste care nu au facut nimic cu viata lor iar la batranete hranesc cainii de pe strazi, iar cand vin hingherii sa prinda acei caini babele sar in capul alora sau ascund cainii.
Si eu iubesc animalele nu la fel ca tine, doar ca iubirea mea platonica fata de ele se opreste in acele situatii cand aceste animalute devin un dusman al omului!

| Laurosa explică (pentru Simpatic):

Nu poți să zici că ele sunt dușmani omului deoarece ele nu nu gândesc și de cele mai multe ori se trezește cate un prost sa enerveze animalul și apoi zice că de ce la mușcat

| Simpatic a răspuns (pentru Laurosa):

Da