| tanaseandreea a întrebat:

Eu si cu fratele meu am fost crescuti de bunici. Casa in care locuim este trecuta pe numele bunicului. Bunica a murit acum cativa ani si noi am vrea sa trecem casa pe numele nostru pentru ca daca moare si bunicul riscam sa ramanem fara casa pentru ca copiii ceilalti ai bunicilor vor sa ne ia casa pentru ca zic ca au si ei drept acolo prin mostenire, dar de fapt ei nu au niciun drept acolo deorece casa este a tatalui nostru dar nu a fost trecuta pe numele acestuia pentru ca acesta a decedat prin accident de masina inainte sa se faca act. Intrebarea mea ar fi daca se poate face act acum pe toata casa pentru ca din cate am inteles nu se poate face fara acordul celorlalti copii ai bunicului deoarece partea bunicii care a murit, a ramas mostenire la toti, deoarece aceasta nu a lasat niciun testament sau act prin care sa specifice ca partea acesteia ne-o lasa noua, aceasta lasand doar din vorba sa se stie, dar unchii nostri acum ar vrea sa se imparta casa la toti, nu sa ne ramana noua asa cum ar trebui. Ce ar trebui sa fac?

5 răspunsuri:
| jo a răspuns:

Bunicul va poate face act de vanzare cumparare pe partea lui (jumatatea de casa + jumatate din mostenirea bunicii care i-a ramas) dar numai daca a facut succesiunea. Nu aveti ce face in privinta partilor care le-au ramas prin lege unchilor, daca ei nu vor sa vi le vanda. Chiar daca voi credeti ca e dreptul vostru, cata vreme bunicii nu au facut actele din vreme, legea spune ca si unchii au dreptul la mostenire. Si in orice proces vor avea castig in fata voastra, pentru ca legea le da in primul rand dreptate descendentilor directi.

@gabytzza: Daca bunica a murit, legea spune ca partea ei de casa (jumatate) se imparte automat in felul urmator: jumatate din jumatate la bunic, cealalta jumatate din jumatate se imparte intre toti copiii. Daca nu te pricepi, nu mai da sfaturi aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate face un contract de vanzare-cumparare intre tine si bunicul tau, chiar daca efectiv nu se dau bani sau bunicul va poate lasa prin testament casa voua.
Partea bunicii este si a bunicului ca doar erau sot si sotie, bunicul nu este obligat sa lase mostenire familiei de ex., ii poate da casa si unui strain deci nu e obligat sa le dea copiilor lui, asta daca nu vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreea
1. daca lasa testament, tot nu puteati avea toata casa, pentru ca nu respecta rezerva succesorala.
2. ce va ramane de facut este sa faceti act de vanzare-cumparare pe partea bunicului (adica jumatatea lui impreuna cu o patrime din jumatatea bunicii plus inca o particica din a tatalui vostru, depinde de cati copii au ramas dupa bunica - se imparte restul de 3/8 la cati copii sunt).
3. copiii ceilalt au drept de mostenire pe partea bunicii, deci va trebui sa faceti iesire din indiviziune dupa moartea bunicului, le platiti sulta valorica si va ramane casa toata.
@jo - nici tu nu spui ce trebuie, asa ca linisteste-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata casa n-o sa va apartina decit gasind intelegere, pentru o posibila cedare a drepturilor, la celelalte rude care fac parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am crezut eu ca este, din pacate am gresit si nu m-am mai informat...asta e...nimeni nu e perfect... oricine poate gresi, chiar si tu... poate raspunsul meu este nefolositor dar stupid... mersi Jo.