| Mihai651 a întrebat:

Exista oameni de stiinta care cred in biblie? daca da spuneti-mi cine!

9 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Daca n-a studiat temeinic istoria religiilor este posibil sa creada povestile care sunt scrise in Biblie.

| Caro34 a răspuns:

Cel mai banal caz, ce-mi vine acum in minte: A. Einstein care zicea la inceput ca nu crede in existenta Lui D-zeu, apoi i-a lasat fiicei lui o scrisoare despre iubirea Lui D-zeu pe care il simtise prezent de fiecare dată cand experimentele lui nu-i ieseau! Ajunsese sa-L iubească fara sa vrea! Numai bine!

| Mihai651 explică (pentru Caro34):

Boss,nu mai raspunde, tu incepi, ai vazut ca ne-am certat pe treaba asta, lasa-te!

| doctorandus a răspuns (pentru Caro34):

Scrisoarea lui Einstein catre fiica sa (care probabil murise inainte de a invata sa citeasca) este un fonfleu.

| Caro34 a răspuns (pentru Mihai651):

Iti multumesc ca imi permiti sa te ocolesc cu finete si sa te tratez cu indiferenta! Imi pun totusi o intrebare: de ce postezi si ne ceri parerea? Patreaza-ti intrebarile pentru tine si totul e OK sau ai ceva contra mea, in special! Numai bine!

| Mihai651 explică (pentru Caro34):

Nu te suport, simplu, nu mai raspunde

| Caro34 a răspuns (pentru Mihai651):

Imi pare rau pentru tine! Scrie sub intrebare lista cu cine nu doresti sa-ti raspunda si adauga-ma acolo - asa voi vedea si te ocolesc finut! Tu esti in ordine la etajul superior? Numai bine!

| Vvistula a răspuns:

Există, îți scriu aici câțiva:
-Sir Isaac Newton
-Werner von Braun – savant în domeniul ingineriei aerospațiale, cel care a supervizat acțiunea primei aselenizări pe Lună
-Astronomul și fizicianul britanic, Sir James Jeans
-Jean Guitton
- Frații Bogdanov
-Robert Millikan, laureat Nobel în Fizică
-Christian Anfinsen, Laureat Nobel în Chimie (pentru lucrările sale privind ribonucleoza)
-Sir Derek Barton, Laureat Nobel în Chimie (contribuții la dezvoltarea conceptului conformației în chimie.
-Guglielmo Marconi, Laureat Nobel în Fizică (inventatorul telegrafiei fără fir și a antenei de emisie legate la pământ)
-ARTHUR COMPTON, Laureat Nobel in Fizica (descoperirea efectului Compton, studiul razelor X)
-ROBERT MILLIKAN, Laureat Nobel in Fizica (specialist în fizica experimentala Laureat Nobel (pentru descoperirea sarcinii electronului si a efectului fotoelectric)
-CHARLES HARD TOWNES, Laureat Nobel in Fizica (lucrari in electronica cuantica, crearea primilor maseri si laseri)
-WILLIAM PHILLIPS, Laureat Nobel in Fizica (pentru dezvoltarea metodelor de racire si captare a atomilor cu raze laser)
-SIR WILLIAM H. BRAGG, Laureat Nobel in Fizica (pentru studiile lor asupra structurii cristalelor cu raze X)
-ARNO PENZIAS, Laureat Nobel in Fizica (pentru descoperirea microundelor cosmice de fond)
-ALEXIS CARREL, Laureat Nobel in Medicina si Fiziologie (fondatorul transplantologiei – transplantul de tesuturi si organe)
-JOSEPH MURRAY, Laureat Nobel in Medicina si Fiziologie (co-fondatorul transplantologiei)
-SIR JOHN ECCLES, Laureat Nobel in Medicina si Fiziologie (studii in domeniul neurofiziologiei, creierului si psihicului uman, fondatorul electrofiziologiei)
-WALTER KOHN, Laureat Nobel in Chimie (pentru dezvoltarea teoriei densitatii functionale cu aplicatii in mecanica cuantica)
-Francis Bacon, filozof (fondatorul metodei inductive, caracterizată prin folosirea analizei, comparației, observației și experimentului)

| cyupaku a răspuns:

Poate nu toti oamenii afirma ca cred in biblie dar sa stii ca marea majoritate o citesc macar de curiozitate, ceea ce fac ulterior este strict problema fiecaruia, ca o recunosc sau nu dar faptic aceasta exista