| Vali215 a întrebat:

Există riscuri mai mari dacă ai boilerul pe gaz?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

E exact la fel ca o centrala pe gaz, are taica-meu inca din 2002.
Exista doua dezavantaje:
1. daca se ia gazul nu ai apa calda.
2. uneori o sa trebuiasca sa deschizi apa calda la dus mai tare, pentru ca porneste doar la o anumita presiune.

Al lu taica-meu e Electrolux si nu a fost stricat niciodata de atunci.
Filtrul l-a schimbat o singura data. (la filtrul cu hartie ma refer, are si cu cristale, acelea se spala)

| Bizon95 a răspuns:

Evident
dar in ziua de azi am vazut langa toate contoarele de gaz un dispozitiv care se conecteaza la un senzor care se pune in camera unde se arde gazul si care poate taia gazul de langa contor daca detecteaza gaz
deci nu sunt cinestie ce mai multe riscuri

| Iote a răspuns:

Ca si centrala termica pe gaz.

| UserRo10 a răspuns:

Nu exista niciun risc deoarece esti obligat de lege sa ai detector de gaz si sa faci verificarea instalatie o data la 2 ani

| brokxy a răspuns:

Eu am un dispozitiv care atunci cand simte miros de gaz in casa are alarma si opreste alimentarea cu gaza din casa de tot.