| sheyla a întrebat:

EXISTA VRE-UN PROGRAM PRIN CARE CINEVA IMI POATE CITI MESAJELE SAU POATE AVEA ACCES LA WEB-UL MEU FARA STIREA MEA? DACA ESTE ASA CE POT FACE? IAR DACA STERG O PERSOANA DIN LISTA DE MESS. SI II DAU IGNORE MA MAI POATE VEDEA ONLINE SI IMI MAI POATE TRIMITE MESAJE? VA MULTUMESC...

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Hai sa mai dezvolt putin: exista programe comerciale destul de simple care pot face tot ce spui tu mai sus, cu conditia ca "spionul" sa aiba acces la computerul tau pentru a le instala (eu cu cunostinte cel mult medii pot face asta in cinci minute).
Nu stiu sa existe programe comerciale care sa faca asta DE LA DISTANTA (adica fara sa lucreze de la tastatura ta). Dar toate se pot face de cei care se pricep, chiar fara a lucra la calculatorul tau personal, adica:
- se pot intercepta mesajele pe care le scrii si le primesti tu, pe mess sau pe mail
- se poate copia orice fisier din calculatorul tau
- se poate accesa webcamul fara stirea ta
- se poate vizualiza desktopul tau
Cine spune ca nu se pot face toate astea se inseala amarnic.

Pentru a te vedea cand esti online sau pe invisible, nu trebuie decat sa stie id-ul si sa acceseze un site ca www.yahoostatus.ro

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca ii dai ignore, te poate vedea online, iti poate trimite mesaje, dar acestea nu ajung la tine. Sunt blocate pe parcurs. Pentru el o sa fie ca si cum nu ii mai raspunzi. Nu iti poate accesa web camul fara sa iti ceara permisiunea decat daca ai bifat aceasta optiune in setarile web cam preferences ( ca id X sa acceseze direct camera, fara sa iti mai ceara permisiunea).

eileen
| eileen a răspuns:

Daca stergi o persoana si ii dai ignore nu te mai poate vedea, nu iti mai poate trimite mesaje. Ai grija unde te loghezi pe mess, pentru ca se poate copia parola ta in calculatorul respectiv.

regis
| regis a răspuns:

Nu stiu sa existe programe comerciale prin care cineva sa iti citeasca mesajele sau sa iti vada webul fara voia ta de la distanta, dar cu siguranta acest lucru este posibil pentru cine se pricepe. Daca dai ignore unui contact, acesta poate trimite mesaje catre tine, dar tu nu le mai primesti. In schimb te poate vedea cand esti online sau invisible, pentru asta existand o gramada de site-uri.

| want2bMajestic a răspuns:

Exista programe care iti copiaza parola si username-ul, dar aceasta problema se intalneste doar in cafenele de internet... odata stearsa o pers din lista de mesenger nu iti mai poate trimite mesaje si nici nu ii mai apari online... doar dca aceasta verifica prin anumite site-uri dca esti online sau offline... da un search pe google la invisible messenger

| want2bMajestic a răspuns:

Exista programe care iti copiaza parola si username-ul, dar aceasta problema se intalneste doar in cafenele de internet... odata stearsa o pers din lista de mesenger nu iti mai poate trimite mesaje si nici nu ii mai apari online... doar dca aceasta verifica prin anumite site-uri dca ejti online sau offline...da un search pe google la invisible messenger

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DIN MOMENT CE II DAI IGNOR NU MAI POATE INTRA IN LEGATURA CU TINE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca da, prin accesarea la yahoo... Dar nu stiu sigur mi-a spus si mie o prietena.acum...sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un program care iti decripteaza tot ce ai vb pe mess. De aia e bine sa nu salvezi in arhiva nicio conversatie. Daca are acces la pc si intra in partitia C din program files si messenger poate lua de acolo un fisier si foarte simplu acasa cu un program el vede tot ce ai tastat pe mess. Deci, seteaza in mess sa nu pastreze arhiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum decat daca are programul de spart parole sau daca afla parola ta si nu are cum daca dai ignore la cineva sa vada daca mai esti online

| doinisor a răspuns:

Din pacate se poate, ce poti face schimba adresa de mail si nu mai da la nimeni mailul dau id.