| MihaiSpeedster a întrebat:

Există vreun site în genul cărții de telefon de pe vremuri unde poți căuta un nume ca să vezi adresa la care domiciliază?

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

1. Doar de de sti pe cineva din interiorul companiei de telefoane sa-ti dea datele.
2. Exista softuri dbf cu nr-re de telefon fix de pe vremuri, dar cu siguranta sunt si acum updatate, poate chiar unu in real time update pe toata tara cu nr-re de fix mobil de la toti.
3, Posteza nr/nume si daca-l stim iti zicem adresa in privat.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar Facebook mai poate face legatura intre numarul de telefon si persoana in cauza, daca informatia este publica.
Carti precum "Pagini aurii" nu vei mai gasi, datorita legii GDPR.

| Brizbriz a răspuns:

NOPE
exista pagini aurii
dar mai exista legi anti-incalcare de intimitate, mai ales in UE, deci paginile alea aurii acopera numai nr de telefon si adrese declarate oficial ca fiind publice

| cfrtobias a răspuns:

Vrei sa bati pe cineva? si nu stii unde locuieste?

| MihaiSpeedster explică (pentru cfrtobias):

Daca raspunsul ar fi da, stii pe cineva care presteaza servicii in genul asta?
Glumesc. Nu, e vorba despre un prieten de aici (locuiesc in State) care are un apartament in Romania, nelocuit, si de la o vreme primeste pe acea adresa executari silite pe un nume de care n-a auzit niciodata. Incercam sa aflam daca intr-adevar acel nume figureaza la evidenta populatiei la acea adresa.