| Cristian36 a întrebat:

Fratilor,in Anglia se mai poate duce la munca din Romania? mai primesc romani daca da, pentru cati ani ar mai putea primi? si in ce tari poate romanul sa lucreze macar pe o perioada de 5 ani sa ne mai lase?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul meu este sa pleci oriunde in Europa, dar nu in Anglia, mai ales ca vrei ceva pentru 5 ani, unde iti poti face deja un loc foarte usor de munca, acum, cand inca nu au plecat cei din Anglia. Cred ca mai dureaza 1-2 ani si acolo, pana o sa-i alunge, de aceea spun, pleaca inaintea lor, ca sa prinzi un loc caldut.

| venividivici2017 a răspuns (pentru Violleta2022):

Haha...sunt in Anglia de aproape 4 ani si nu o sa ma "alunge" nimeni atat timp cat am un contract de munca permanent, imi permit sa platesc o chirie, utilitati.Mai am un an si pot sa aplic de rezidenta permanenta,poate in viitor si de cetatenie.Dar pentru cei care vin acum la munca,ce pot sa spun... locuri sunt,dar nu toate sunt ok. Daca lucrezi prin agentie,o sa te chinui, nu faci mai nimic. Daca obtii un contract de munca, nu iti face griji, nu te goneste nimeni, direct.Indirect,rasismul a inceput sa creasca, chiriile sunt mari, joburile din ce in ce mai putine pentru cei din alte tari, lira se depreciaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana la brexit nu se schimba nimic, dupa aia cine stie ce o fi. Probabil vor putea si romanii sa lucreze acolo dar va fi nevoie de permise de munca sau cine stie...

in rest in orice tara a UE poti lucra legal cat vrei

| Cristian36 explică (pentru suntserios):

Poti lucra si 20 de ani gen, o sa se schimbe asta sa nu mai lucrezi in afara?

| BuLaNNNeL a răspuns:

Chiar premierul lor a spus ca romanii, polonezii vor fi bine primiti sa munceasca la ei in tara. (Normal, romanu e mana de lucru buna si ieftina). De ce sa-i dea unui englez vreo 15 lire pe ora poate si mai mult cand poa sa-i dea la roman 5-6 lire laughing.

| venividivici2017 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Chill out man! Din ce stiu, nu ar avea cum sa te plateasca cu 5, 6 lire pe ora cand minimum wage este la 7, 5 £ /h.Mai bine documenteaza-te daca nu esti in masura sa dai un raspuns concret!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru venividivici2017):

Valorile sunt exemple pentru a intelege plata dintre unul de al lor si unul de al nostru.

| leapșa a răspuns:

In afara de Anglia, alte tari ar mai fi:
Germania
Norvegia
Danemarca
Suedia
Finlanda (nu am multe cunostinte despre tara asta, dar daca poti ajunge acolo, e bine)

In Franta e mult rasism, ca si-n multe altele, dar in tarile de mai sus, se plateste bine si e o toleranta mai mare.

| AndreiMarin499 a răspuns:

In afara de Anglia, alte tari ar mai fi:
Germania
Norvegia
Danemarca
Suedia
Finlanda (nu am multe cunostinte despre tara asta, dar daca poti ajunge acolo, e bine)

| Eddz a răspuns:

Da,inca mai primesc. Nu mai sunt la curent cu stirile despre brexit, dar in jur de 2 ani. Iar pentru cealalta intrebare, orice tara din UE este ok.Germania si Belgia sunt printre favoritele romanilor, dar in orice tara membra UE se poate sta fara viza si pe o perioada nedeterminata

| Cristian36 explică (pentru Eddz):

Adica pentru 2018 si 2019 nu?