| vinoACASAcuMINE a întrebat:

FUNDA! Daca o medalie e facuta din 85% cupru si 15% zinc inseamna ca e bronz?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Bronzul este un aliaj de cupru cu staniu, aluminiu, plumb etc.
Aliajul dintre cupru si zinc se numeste alama deci nu.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Ce ai tu aduce a alamă!

"Alama de cartuse contine circa 70% cupru si 30% zinc.Este foarte ductila, dar are rezistenta mica la intindere. Acest aliaj a fost initial dezvoltat pentru fabricarea tuburilor de cartuse si este folosit si in prezent in acest scop.Alte articole fabricate in prezent din alama de cartuse sunt valvele si garniturile pentru tevarie, precum si soclurile becurilor electrice."

vezi aici:
http://www.referatele.com/......le-com.php