| AbeautifulMind a întrebat:

Funda! De ce a fost indepartat A.I Cuza in 1866 si a venit Carol I? In scurta domnie a lui Cuza s-au realizat o serie de reforme propice pentru modernizarea tarii... happy

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cuza cand a fost adus drept domn in Moldova a fost o solutie de compromis pentru ca nu tine partea niciunei puteri politice a momentului, era asa mai in umbra si posibil usor de manipulat.

Intelegerea a fost de la inceput ca aceste sa nu stea mai multe de 6-7 ani la conducere. Desi a facut o treaba buna ca si conducator nu prea a stiut sa isi atraga partidele langa el care au profitat intr-un final de intelegerea initiala si l-au fortat sa abdice.