| dragosbengosul a întrebat:

Funda funda funda! ce trebuie sa urmaresc cand cumpar placa video online... vreau sa sa imi mearga cand o introduc in calculator---vreau sa stiu tot

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Pai fie ca o cumperi online fie ca o cumperi direct din magazin trebuie sa urmaresti aceleasi lucruri. In primul rand citeste reviewuri pe net despre placa pe care te gandesti sa o cumperi. Dupa cum stii sunt mai multi producatori care distribuie aceeasi placa video, toate fiind diferite una de alta, uni aleg sa o overclockeze, altii ii pun un alt cooler etc. De exemplu un GTX570, unul este cel produs de ASUS, altfel este cel produs de GAINWARD, dar placa in sine este aceeasi GTX570.

Dupa ce citesti reviewuri si te asiguri ca nu are probleme cu racirea, ca are performanta dorita, vezi cate fps-uri scoate in diverse jocuri, fii atent la dimensiuni pentru a fi sigur ca iti incape in carcasa. Daca ai o carcasa micuta si te arunci la o placa video te top, mai mult ca sigur nu va avea loc. De asemenea fii atent si la consumul de curent si daca sursa ta asigura consumul necesar. Slotul este PCI-Express pe toate placile, ca nu cred ca iti iei o placa de acum 10ani. Iar daca placa ta de baza nu este de acum 10 ani, mai mult ca sigur are tot slot PCI-Express.

2 răspunsuri:
| gsjsjjs a răspuns:

Pai una la mana trebuie sa stii cum arata slotu unde trebuie sa o bagi.2 sa aiba peste 1gb de memorie. 3 sa fie la un pret bun big grin

| gsjsjjs a răspuns:

Http://www.cel.ro/......-128bit-l/ ceva gen e foarte bun pentru un gamer :D