| LexuKrys a întrebat:

Funda! Ma, care e faza cu fructul interzis, sau oprit? Ce e cu el? Sau ce reprezinta? Spuneti-mi si mie ce stiti despre acest "fruct" Dau funda!

6 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Sincer...nici eu nu stiu... Dar cred ca se refera la marul din care a muscat Eva inainte de a fi alungata din Rai.

| ComaniciIonut a răspuns:

laughingPai este o carte
„Un roman erotic scris de o femeie din lumea arabă!
În faţa unei asemenea prezentări, minţile neîncrezătoare au bănuit mai întâi o strategie de marketing. Cu toate acestea, puţini cei care să nu fi fost deîndată seduşi de această carte surprinzătoare, care conjugă erotismul, mânia, senzualitatea, deşănţarea şi poezia cu o indiscutabilă fineţe! Despre autoarea romanului ştim că trăieşte într-o ţară din Maghreb şi că este acum în vârstă de patruzeci de ani. Să mai adăugăm că are talent… şi curaj. Pseudonimul Nedjma, sub care se ascunde, să fie oare o pavăză eficientă împotriva furiilor integriste? Greu de crezut..."
Lire, 2004
Iată o mărturie extraordinară: o tânără femeie din lumea arabă îndrăzneşte să transgreseze tabu-ul sexului şi al tăcerii pentru a-şi povesti viaţa intimă! O educaţie represivă, un mariaj forţat în care sexualitatea echivalează cu violul, o eliberare disperată ce înseamnă automat alungarea din familie, o pasiune senzuală şi ucigătoare, în fine, libertatea unui destin de curtezană...
Această carte voluptoasă, incandescentă, jubilatorie şi strălucitoare este un act politic, o recâştigare a dreptului de a vorbi şi a trăi. Dezvăluindu-se prin roman, autoarea este încă nevoită să se ascundă în spatele voalului şi al numelui atunci când este invitată în emisiunile TV.
O capodoperă erotică, o declaraţie de iubire şi mânie. Un şoc.
„Nedjma glorifică erotismul, ridicându-l la rangul de extaz religios, de rugă mistică... O contribuţie îndrăzneaţă la literatura erotică."
Kirkus Reviews
„O carte teribil de puternică: iată, scrisă de o femeie musulmană, povestea densă şi pasionantă, lipsită de concesii sau iluzii, a unei pasiuni sexuale."
Catherine Millet, autoarea cărţii Viaţa sexuală a Catherinei M.
„O adevărată Guerillă literară! Romanul este un act de rezistenţă politică, redând revolta unei femei arabe ce-şi revendică hotărât libertatea asupra plăcerii, trupului şi limbajului."
Der Spiegel
„Dorinţa mea de a scrie s-a născut mai întâi de toate din constatarea că nu există romane erotice scrise de femei arabe. Trebuia să se înceapă într-o bună zi (...) Cartea mea nu face decât să continue un gen uitat în care tradiţia arabă a excelat şi care este complet ocultat astăzi. Amintesc de fapt că la noi arta sexualităţii era împărtăşită fidelilor în moschee şi că cele mai frumoase tratate erotice ale literaturii universale au fost scrise de arabi (...) Aparţin unei tradiţii în care înainte de a face dragoste, îţi faci rugăciunea. Contrar concepţiei creştine despre plăcerea ca păcat, plăcerea constituie în islam o datorie a credinciosului."
Nedjma,
Interviu exclusiv
pentru România în TABU, iunie 2006
Titlul original: L’Amande
Publicată de: Plon, Paris, 2004
Limba originală: franceză
Traducere şi postfaţă de: Valentin Protopopescu
Anul apariţiei: 2006

| iInfinityDarkness a răspuns (pentru ComaniciIonut):

Bv comanici, chiar te pricepi la copiat de pe net, nu|

| ComaniciIonut a răspuns (pentru iInfinityDarkness):

Pfaaiiii big grin daca ai stii n-am rival tongue

| Skm a răspuns:

Da, e vorba de mărul din care a muşcat Adam. De fapt, e o metaforă. Reprezintă ceva ce te face să cazi pradă tentaţiei, deşi ştii că NU ar trebui. happy

| CrisaALEXANDRA a răspuns:

Da...se refera la fructul din care a muscat Eva ..si nu trebuia! Bafta