| grigor3 a întrebat:

Galileo Galilei era ateu sau nu? Dar isac newton?

7 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Amandoi!

| Crackman a răspuns:

Daca erau credinciosi nu se mai chinuiau sa vada cum merge universul.

| Danger30 a răspuns:

Nu chiar atei, ambii erau nihilisti

| Danger30 a răspuns (pentru Danger30):

Edit : am mai facut niste cautari si am descoperit ca am gresit la faza asta, doar Newton era nihilist, Galileo era catolic

| doctorandus a răspuns (pentru Danger30):

Nu, Newton nu a fost nihilist, ci crestin ocultist si eretic (nu credea in Sfanta Treime) si a scris mai mult despre alchimie si Biblie decat despre fizica.

| Danger30 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiu, nu am fost acolo, eu spun ce am gasit pe internet, s-ar putea sa ai dreptate, de fapt chiar cred ca ai dreptate, am vazut ca Einstein cand povestea despre teoria relativitatii, chiar batea apropo, si critica teoria lui Newton in care zicea ca timpul a fost lasat de Dumnezeu

| Bogdan26E a răspuns:

Isac Newton era crestin cred ca si Galileo Galilei