| Raluka_1706 a întrebat:

Hai TPU! imi puteti zice ce inseamna "piroman" funditawinking

Răspuns Câştigător
| MariusUnk a răspuns:

Piromanul este persoana care sufera de piromanie.
Piromania este o forma de tulburare psihică în care bolnavul simte impulsul nestăpânit de a da foc, de a distruge prin foc.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Piromanul este o persoana bolnava de piromanie, respectiv nevoia de a da foc, a provoca incendii. Numai bine!

| remus a răspuns:

Piroman este cel, a care este obsedat, a de foc, are tendinte de a da foc la orice fara sa se gandeasca la consecinte, asa stiu eu.

| cryna a răspuns:

Un om care este piroman are o problema psihica ...nu se poate abtine in a da foc lucrurilor

| Dutzulescu a răspuns:

Obsedat de foc.

| ĄĿiŒ a răspuns:

Piroman >> piromanie = Formă de tulburare psihică în care bolnavul simte impulsul nestăpânit de a da foc, de a distruge prin foc. Cred Ca asta :)

http://dexonline.ro/definitie/piromanie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PIROMANÍE s. f. Formă de tulburare psihică în care bolnavul simte impulsul nestăpânit de a da foc, de a distruge prin foc

| Samy48 a răspuns:

Piroman o persoana care sufera de piromanie. Piromania semifica o impulsie obsedanta care impinge o persoana la provocarea de incendii. happy

| rocky26 a răspuns:

Piroman-persoana care sufera de piromanie.