| Martinia a întrebat:

Hartia igienica se mai face din hartie reciclata? Sau ucidem copaci si pentru asta?

Răspuns Câştigător
| viorel2c a răspuns:

Hârtia igienică fină şi cu mai multe straturi este mai dăunătoare mediului decât maşinile, susţin cercetătorii. Producerea acestui tip de hârtie igienică înseamnă mii se copaci tăiaţi şi gaze toxice emise în atmosferă, generate de chimicalele folosite în procesul de manufacturare.
Americanii folosesc în proporţie de 98% hârtie igienică pentru care nu se folosesc materiale reciclate. Europenii stau ceva mai bine la capitolul protecţia mediului, având în vedere că 40% din hârtia igienică folosită este produsă din materie primă reciclată.

"Hârtia igienică este un produs folosit timp de câteva secunde, iar efectele producerii lui sunt dezastruoase pentru mediu. Generaţiile viitoare vor considera hârtia igienică unul dintre excesele secolului nostru", explică Allen Hershkowitz, cercetător al Natural Resources Defence Council din SUA.

"Să produci hârtie igienică din păduri virgine este mai rău decât dacă ai conduce un Hummer, în termeni de poluarea mediului", adaugă el.

Greenpeace a lansat un ghid ecologic al hârtiei igienice într-o campanie menită să informeze asupra industriei hârtiei igienice de lux. "În SUA există mitul că ceea ce e produs din materiale reciclate este de calitate scăzută, ca un carton", spune Lindsey Allen, reprezentant Greenpeace.

Producătorii de hârtie igienică de lux neagă însă aceste critici şi susţin că producţia nu este dăunătoare mediului şi că americanii pur şi simplu preferă textura moale şi rezistentă a hâritiei igienice provenită din materii prime nerecliclate.

Sursa: dailymail.co.uk

6 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Trebuie umblat putin la mentalitatea celor ce se cred superiori caci am asistat la o scena in merket: Untip si o tipa la cumparaturi. La raionul cu HI d-na alege un pachet cu hartie roz, cea mai ieftina la care el spune: nu de aia draga, aia e pentru saraci.
M-am intrebat atunci, oare la toalete saracii si bogatii fac altceva? sau fundurile bogatilor sunt mai superioare calitativ si necesita alt fel de hartie decit saracii? Criza asta a mai facut pe unii sa coboare de pe piedestalul unde s-au catarat poate fara merite. Pe unii chiar i-au adus la hartia tip "frunza de brusture sau cocean de porumb.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Hartia aia roz, dura e facuta din hartia reciclata...in schimb cea fina...de la zewa sau firme concurente nu este facuta din hartie reciclata.
Chiar acum...in cadrul unui concurs de dezbateri se discuta legea reciclarii. Ce inaspriri ar trebui aduse acestei legi astfel incat oamenii sa isi dea seama de importanta reciclarii.

| petru a răspuns:

Da se foloseste si maculatura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba la DEJ?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stie cineva cum devine alba hartia igienica reciclata? se pare ca nu. cu clor. deci mediul contra sanatatea consumatorului. solutia cred ca este undeva la mijloc.

| kitiku a răspuns:

Da, se face din hartie reciclata. cea pe care scrie pe ambalajul din plastic. nu, nu se ucid copaci si pentru asta