| oAaaNaa a întrebat:

Heei.cand faci un video pe tableta, calitatea imaginii este la fel de buna ca a unui aparat video? sau e mai proasta?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de camera pe care o are tableta.

| valentingb a răspuns:

Calitatea imaginii depinde de numarul de megapixeli ai senzorului de imagine(si de multe alte lucruri,dar asta e cel mai important). Camerele video care apar acum, sunt din ce in ce mai bune, filmeaza cu o calitate foarte buna,majoritatea HD, unele depasesc acest prag. O tableta in schimb, are o camera foto, care este folosita si pentru a filma, iar senzorul in general nu e nici el foarte bun, cam de 1, 3 - 2 MPx. Pe langa asta, camerele video au lentile mai largi, au softuri dedicate(eliminarea tremurului mainii, sunet cu zoom, efecte si multe altele) si sunt usor de folosit. Daca e sa compari o tableta cu o camera cu DVD, cum erau in urma cu 5 ani, rezolutie de 535x380, da, sunt cam la acelasi nivel. Dar nu se pot compara cu cele de azi.
Bineinteles, fiecare model difera, ce spun acum e la modul general.

| alexs99 a răspuns:

Depinde cati megapixeli are tableta, dar in general un aparat foto/video e mai bun decat o camera de la telefon/tableta.

| carhartt a răspuns:

De obicei nu este, dar contează şi ce tableta, se poate apropia foarte mult de calitatea unui aparat video performant.

| 20Fzh a răspuns:

Contează numărul de megapixeli, dacă ne poţi spune ce tabletă ai se rezolva big grin

| escumela a răspuns:

Depinde atat de tableta cat si de aparatul video cu care-o compari.

*In principiu e mai proasta* - ai mai putine optiuni de control al filmarii.

Da daca compari o tableta recenta cu o camera de filmat veche de mai multi ani poate tableta e mai buna.

| imwow1 a răspuns:

Depinde ce camera are fiecare in parte si care e mai performanta. Pe tableta, trebuie sa scrie langa camera, cati megapixeli are, sau uita te la specificatii, la fel faci si la camera video. Numarul mai mare de megapixeli, inseamna o calitate mai buna a imaginii.