| Denysa19 a întrebat:

Hei! Am dat azi simularea la limba si literatura romana si am auzit ca cerculetele de la "i" se pot considera semn. E adevarat? Daca da, ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
| Arummaculatum a răspuns:

Cand spui "cerculet" te referi la punctul. De pe i? Asa faci tu un cerc?
In orice caz cand dai examen o sa precizeze ce nu ai voie sa faci gen nu ai voie cu pix negru. Nu mai fi speriata, scrie frumos ca da bine atunci cand e corectat, ordonat si corect gramatical in rest nu iti fa griji si eu am dat testele alea acum cativa ani acum cand ma gandesc sunt joaca de copii. O sa te descurci si o sa iei si nota mare, dar la urma doar examenul conteaza nu testele de verificare. Sunt doar simulari. Te pup

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu intrebi profesorul?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Lucrarea de simulare e corectată de doi profesori de limba română din școala ta. Cu siguranță, NU va fi considerat semn, dar să nu repeți situația la examenul din vară, când acesta va fi corectat de către alți profesori, care nu te cunosc, și care nu știu că acesta e stilul tău de a scrie. Până în vară, obișnuiește-te să pui punct, în locul cerculețului.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Se poate sa le considere semn si sa-ti anuleze teza.

| MiruD a răspuns:

Este adevarat intr-o oarecare masura.
La BAC, se va intampla chestia asta, dar tu ai dat deocamdata o simulare. Nu cred ca se va intampla ceva. Dar la bac, se poate ori sa iti anuleze lucrarea ori sa iti anuleze doar acolo unde considera ei ca ai copiat.
Asa ca ai grija. happy

| Darkangelzn a răspuns:

Da cerculetele de la i se considera semn si daca vei intra in bacalaureat daca vei face in continuare acele cerculete la i cu siguranta vei fi picat! Funda?

| Arummaculatum a răspuns:

Aaa si inca ceva: testele sunt corectate de profesori de la tine din scoala, se cunosc toti intre ei. La mine erau doua profesoare, cu una dintre ele faceam eu si cealalta," colega ei" mi-a corectat lucrarea si s-a dat de gol cand mi-a zis ca scriu foarte frumos.