| Gabriela2496 a întrebat:

Hei.Am facut o comanda online si am selectat ca modalitate de transport posta romana pt ca era gratis.Pe aviz scrie val:20, 00 si ramburs:72, 00
Trebuie sa platesc 92 lei?!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu plătești doar 72 lei, atât.
Valoarea coletului e 20 lei. Aici, expeditorul putea menționa orice sumă, 20, 30, 100 lei, ori putea decide să fie 0 lei. Dar, dacă ei optau pentru 0 lei, în cazul pierderii/ rătăcirii coletului, nu ar mai fi putut a fi despăgubiți de către Poșta Română. Un lucru e cert: cu cât e mai mare valoarea pe care o dai coletului (precizată în formularul de expediere), cu atât costurile expedierii sunt mai ridicate. Așa, ei au menționat doar o sumă simbolică. Măcar, vor recupera cei 20 lei. Însă, nu se prea pierd coletele.
Așa că, du-te la poștă cu doar 72 lei, sunt de-ajuns.

2 răspunsuri:
| bodysun a răspuns:

Nu, vei platii doar ramburs respectiv 72 lei.

| crytical a răspuns:

Plus bacsis adica 100 de lei.