| Lexyemada a întrebat:

Hei, am fost înșelată prin metoda olx, am pus un produs de vanzare pe olx, ulterior am fost contactata pe wapp de cineva ce isi dorea sa-mi cumpere produsul, mi-a trimis un link ce ma trimitea la fan courier, mi-au fost cerute datele cardului, in loc sa primesc eu banii, mi-au fost sustrasi 1000 lei. Am depus plângere la poliție, banca mi-a anulat cardul, la momentul în care am ajuns la banca suma de bani (1000 lei) era încă blocată in contul meu, n-a apucat sa o ridice. S-a completat avizul de refuz a plății. Sunt tare stresata, exista sanse sa-mi recuperez banii? Cine s-a mai confruntat cu asemenea probleme? Multumesc
Dau funda.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca ai putea sa-ti recuperezi banii, odata ce singura ai intrat pe un link fake si singura ai decis sa-ti pui detaliile cardului acolo, desii olx sfatuieste sa nu faci acest lucru.
Sa speram ca Politia poate sa dea peste hacker si sa iti recupereze banii.

| Lexyemada explică (pentru Violleta2022):

Suma nu a fost ridicată, la 2 ore distanța de producere acestui eveniment, am anuntat poliția si banca, banii au fost blocați in contul meu iar ulterior cardul blocat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lexyemada):

Atunci esti norocoasa, am dedus ca ti s-au retras banii pentru ca ai spus "am fost inselata", cand in realitate inselaciunea nu s-a produs, fiindca banca a blocat banii.
As spune ca ai fost norocoasa, in acest caz.

Ai procedat corect sa anunti banca si Politia, desii Politia nu cred ca va pierde timp sa caute acul in carul cu fan, mai ales ca paguba nu s-a produs.

Va trebuii sa inveti sa nu te mai increzi in cei care-ti cer contul bancar sau al cardului, in special cei care iti trimit linkuri sa iti pui cardul bancar.
Daca nu te poti intalni personal cu cumparatorul, sa-ti dea banii in mana, trimite prin curier cu verificare la primire si cu plata la primire. In felul acesta nu poate nega ca nu a primit pachetul si nici nu poate scapa fara sa plateasca.
Nu te stresa! daca banca a apucat sa-ti blocheze contul si banii, atunci nu ai pierdut nimic!

Inca ceva: vad ca esti fata/femeie si atunci cand vinzi ceva mai scumput si te intalnesti cu cumparatorul, ia un barbat cu tine, ca sa nu ti se smulga obiectul din mana si sa fuga cu el.
Sunt cazuri pe aici, cu oameni cinstiti, care au fost pagubiti si in acest fel.

Anunta olx-ul de identitatea acelui cumparator, care a vrut sa-ti ia banii din cont! Macar ii vor bloca adresa de IP si nu va mai avea acces pe site, ca sa pacaleasca si alti vanzatori.

| goguPatent a răspuns:

Teapa clasica cu furatul detelor de pe card. Singura ta sansa e ca banca sa faca ceva. Ei fac propria lor ancheta si vor lua o decizie. Cu politia e greu, sigur teapa e de la oameni din alta tara.

| alexalx1234 a răspuns:

Și eu primesc mesaje ca ăsta pe wapp după ce am pus un telefon la vânzare, de la aceeași persoană chiar, doar că cu numere de telefon diferite și culmea, trimitea aceleași mesaje de pe ambele numere. Doar cei de la bancă știu dacă îți pot da banii înapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista sanse dar probabil ti s-au furat date personale, adresa numarul etc. Ce ai pus tu acolo

| florin926481f a răspuns:

E de ceva timp chestia asta cu link ul de livrare pe olx, nu stiu cum nu ai aflat pana acum.
Politia nu prea are cum sa ii prinda pentru ca sunt escroci din toata lumea, mai ales Africa.