| Antoniia a întrebat:

Hei! Am o intrebare legata de laptopul meu:
Eu am dat mai demult sa scriu cu diacritice de acolo sin bara de jos! Apoi cand dadeam acolo scriam putin cu diacritice,apoi nu mai scriam si tot asa,pana cand am dat acolo jos din greseala inchidere/sau ceva de genu`. Si acum nu-mi mai apare in bara sa pot scrie cu diacritice! Cum sa aduc inapoi optiunea aceasta in bara leptopului meu, Compaq Presario CQ57? big grin
Fundaaa!

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Nu știu traseul pe de rost, dar te descurci tu :
-Intră în Control Panel, la Languages
-Caută ceva cu keyboard
-Dacă găsești acolo unde ai limbiile tastaturii, dă clic pe Română și pune-o deasupra englezei. Așa va fi setat mereu pe română.

Dacă nu îți mai apare butonul de limbă în bară, dă clic dreapta pe bară și bifează "Show language bar".

Sper că ți-am fost de ajutor. Dacă nu te descurci, răspunde-mi și mă voi uita pe calculator să văd traseul exact (acum scriu de pe tabletă).

| Antoniia explică (pentru SonicAndrei):

Nu imi apare "language"/la mine e in romana deci "limba" sad

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Start > Control Panel > Click pe change keyboards or other input methods > Click Change Keyboards > Click Add > Cauti Romanian (Romania) > Keyboard > bifezi Romanian (Legacy)... Enjoy!
Acum pentru a comuta rapid între cele doua limbi, depinde de care vrei sa o folosesti,, poti folosi combinatia ALT + SHIFT.

| Antoniia explică:

Gata! Am reuşiiit! Vă mulţumesc extrem de mult, amândurora! La început nu îmi apărea, dar m-am descurcat!