| Natsuki a întrebat:

Hei,am primit de 8 Martie o floare (Ficus) si m-am uitat acum un pic la ea si am vazut ca are prea mult pamant (nici macar nu i se vedea tulpina) si mi-e frica ca atunci cand ii pun apa sa nu putrezeasca frunzele de jos, asa ca am scos aproape tot pamantul din ghiveci (de sub floare) si am inceput sa ii indepartez putin pamantul de pe frunze.Si am observat ca floarea pica in parti si cand m-am uitat am vazut ca e aproape rupta.Inrebarea mea este mai are sanse de supravietuire, nu mai are decat cateva radacini ca restul sunt rupte?

3 răspunsuri:
| Vinsieu a răspuns:

Daca are radacini, se va regenera. Adica va da noi ramuri si va creste. Dar, lasa-i pamintul. Nu mai umbla la ea sa nu o rupi mai rau. Pune apa doar in farfuria de sub ghiveci. Nu prea multa, numai cand pamintul de deasupra e uscat.

| Darjan_Darius_1994 a răspuns:

Depinde de cum o ingrijesti am facut un test la biologie si a reiesit ca norocul conteza destul de mult... happy SUCCES!