| anonim12adsfqwarqw2rq23erq2 a întrebat:

Hei, Ași dori să achiziționez un laptop bunicel pentru editing video. Nu am pretenții de randat repede dar nici să stau o zi pentru o ora de edit. Să aibă si display bun pentru culori. P. S. Pentru edit folosesc premier CC

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Totul depinde de "materialele" de prelucrat (rezolutie) si de efectele ce le doresti aplicate.

Editari video s-au facut si pe calculatoare cu procesoare i386 (foarte vechi, de inainintea procesoarelor Pentium 1 ), dar s-a lucrat dedicat, destept. Sistemele de operare (DOS) nu au ocupat memorie multa si resursele au fost folosite integral pentru prelucrarea filmului.

Si azi, daca configurezi destept un calculator, atunci un procesor Pentium 4 poate face fata la necesitatile unui cameraman amator.

Daca doresti o astfel de configurare posibila, cauta-ma in parivat.

| sierra1 a răspuns:

Înainte de a (-ți) pune întebarea, trebuie să-ți stabilești un buget maxim, câți ban ivrei să bagi în laptopul tău. Apoi putem să discutăm

| NLS a răspuns:

Sper ca știi ca laptopurile au un singur avantaj, de fapt, doua: portabilitate, și mai puține fire.
In rest, ieși mai scump decât cu un desktop, atât pentru jocuri cât și pentru alte activități serioase (editare video cu atât mai mult).
După ce arunci un ochi în link-ul lui Andrei, completările de rigoare :
Daca te uiți în oferta oricărui magazin online, ai sa vezi câteva sute la Intel, și maxim 15-20 la AMD.
Mergi pe Intel momentan.
Si la fel, i5 cu U in coada, nu au ce cauta într-un laptop de editare. Cauta un procesor măcar cu M in nume, și de preferat cu 4 nuclee, la minim 2. 6ghz. (dacă e i5 dual core, atunci minim 2.8 GHz )
RAM 16gb ddr4, sau 8 dar sa fie un singur stick, sa mai rămână sloturi libere pentru viitor.
Înainte de achiziție, as cauta reviewuri, sa vad dacă are usita la partea inferioara pentru schimbat ușor HDD și ram.
Apropo de HDD, e bine sa ai unul cât mai mare (minim 1tb) dar pentru editare e folositor un ssd. Chiar dacă nu are unul preinstalat, asigura te ca are slot m2 (preferabil ușor accesibil cum ziceam), sau sa aibă unitate optica. Poți instala în locul ei pe viitor unul.
Ecran IPS de 15 sau, preferabil, 17", 1920*1080.
Si piesa de baza: placi video din generația 1000, începând cu minimul gtx 1060.
Ca fapt divers, nu m-am uitat încă la oferte, dar dacă găsești cele de mai sus la mai puțin de 4800RON, ești foarte norocos.