| Curioasa12349 a întrebat:

Hei hei hei TPU! Am o mica criza existentiala daca ii pot spune asa.
Locuiesc in Germania si deocamdata sunt la o scoala pentru ausländeri (emigranti) unde invat decat germana, matematica, sport etc. Ei bine dupa ce voi trece de scoala asta o sa trebuiasca sa merg la o scoala normala pentru a-mi continua studiile. Ei bine, voi trece in clasa a 6-a, dupa care voi mai avea doar 2 ani si BOOM! Liceul. Ei bine ar trebui sa incep sa ma gandesc la liceu sa dau, pentru a ma axa pe o anumita materie, ca sa stiu ce vreau sa fac in viata (pnm). Ideea e ca nu am idei (suna ciudat si incorect da stiu) ei bine, daca va ganditi : "Hmm dar cum sa te ajutam noi?"
Pai am nevoie sa-i dati toate (sau marea majoritate) exemplele de licee/meserii, pe care le pot face, ca sa imi puteti da idei
Exemplu : actorie
Arta
Avocatura
Pedagogic
Etc etc. Vreau idei. Thx si

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Poți sa iei în calcul o școală de meserii în sistem dual (nu seamănă cu nimic din ce exista sau știi din Romania).
Kaufmännische Bereich e cu precădere pentru fete(contabilitate, gestiune, funcționar bancar), însă dacă îți place matematica, poți merge pe latura tehnica: technical Produkt Designer (in domeniul mecanic sau pentru arhitectura.), mecatronica, Elektro-Berufe. Sau dacă stai foarte bine la matematica, Ausbildung in IT (depanare hard-soft). Farmacist, asistent social, medic (de orice fel, dar în special ORL, dentist), sora medicala. Sunt alte meserii căutate, majoritatea necesita cursuri superioare.