| Danci_Alexandra_2000 a întrebat:

Hei tpu...am nevoie urgent de ajutor. Sunt in clasa. A 6 a si trebuie sa ridic un numaf mare la o putere mare. Nu este nici o cale in loc sa inmultesc numarul acelea de atatea ori

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Poți sa descompui numărul în factori primi si sa îl ridici pe fiecare la putere. În general, exercițiile nu sunt cu numere asa mari, vezi dacă poți face o simplificare, dacă poți da factor comun, sau dacă poți face operații cu puteri (poate mai e în exercițiu aceeași baza la alta putere, le poți scădea, aduna da factor comun).

| AkiseAru a răspuns:

Nu inteleg cum aceasta intrebare a fost aprobata, pentru ca este o rezolvare de tema. Nu raspund.