| razvancopilul a întrebat:

Am o problema mai mare, una care s-ar putea sa va intereseze pe multi.Sambata am avut un majorat, iar dimineata am plecat acasa cu doi amici.Nu stiu cum dar ni s-a mai alaturat inca un baiat, unul cu care nu aveam tangente.Ma rog, toate bune, pana cand unul dintre amicii mei a spus sa mai stam putin cu el pana fumeaza o tigara.Bineinteles ca am acceptat.Dar cum stateam si povesteam, baiatul care ni s-a alaturat a inceput sa devina agresiv,(precizez ca la majorat se auto-invitase si venise cu mana goala), oricum era beat si a inceput sa-l loveasca pe unul din amicii mei.Cand i-am spus sa se opreasca a sarit si la mine.Eu fac box, si stiam ca daca am tangente cu el voi avea probleme, asa ca l-am lasat in pace pana mi-a dat o palma.Atunci,desi nervos, am hotarat sa plec, dar chiar cand plecam el m-a prins, m-a trantit si a inceput sa-mi dea pumni in cap cu nemiluita, spunandu-mi tot felul de chestii. La antrenamente am parte de lupte mai grele asa ca nu m-am plans, dar nici nu am ripostat, am asteptat sa termine dupa care m-am ridicat si am fugit acasa, urmand ca a doua zi sa instiintez politia. Aici vine problma, se pare ca tipul acesta, care a avut tangente cu mine face parte dintr-un asa zis clan de interlopi de la mine din sat. Il mai batuse pe unul de a intrat 2 zile in coma la spital, iar cand maicasa la acel baiat l-a dat la politie, se pare ca interlopii au amenintat-o, ea retrangandu-si plangearea de frica.Acum, maicamea nu m-a lasat sa-l dau la politie de frica sa nu se intample ceva si cu familia mea asa ca l-am lasat in pace. Dar nu-mi convine ca un gunoi cu 10 clase sa faca pe seful cu toti.Precizez ca s-ar putea ca politia de la mine din comuna sa fie corupta, deoarece din cate stiu au mai fost si altii la politie din cauza lui, iar el tot acelasi el.Ce-mi sugerati sa fac...chiar asa trebuie sa fie situatia in secolul 21?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, o sa faci doar sa ti-l pui in cap si posibil sa nici nu faca politia mare lucru, iti faci rau singur.

| mihai69 a răspuns:

Amenințarea e și aia o faptă penală. Dacă te vor amenința, îi înregistrezi / filmezi și formulezi noi plângeri. Poți solicita și ordine de restricție.

| cuvant a răspuns:

Eu zic sa faci plangerea si daca se fac presiuni din partea lor sa mergi mai departe. Este modul lor de lucru prin frica. Eu cred ca poti linistit sa faci o plangere dar daca nu. te duci la cei din comuna sau oras si spui ca se tot repeta.
Singura problema e ca va vor ameninta. Poate la un moment dat daca mai da in tine poti sa-i dai vreo 2-3 pumni si sa se linisteasca fata de tine.