| Jem65 a întrebat:

Am primit un sistem Genius sh-5.1 3000 de la un prieten si bazaie foarte tare cand il bag in priza!
Am observat ca e de la transormator,pentru ca am deconectat subwooferul si bazaie foarte urat!
Ce imi recomandati ca as putea face?
Si ce ar putea are?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

- contacte imperfecte
- circuit de filtrare (al sursei) defect

Dacă știi să umbli cu pistolul de lipit, știi ce ai de făcut, dacă nu, du-l la un service. Nu e foarte grav

| mihai69 a răspuns:

Cine „bazaie foarte urat"?!? traful sau difuzorul?
Dacă e vorba despre transformator, atunci e posibil să nu fie bine impregnat / strâns pe carcasă (sau pe placa cu componente a sursei). Dacă se mai și încălzește - ar trebui schimbat. Dacă nu - doar fixat mai bine.
Dacă zbârnâitul e din difuzoare - atunci ai brum de rețea pe alimentare, sau indus în etajele de intrare ale amplificatoarelor. Contra brumului - mai pui un condensator la ieșirea sursei de vreo 10 mF. Contra inducției de zgomot... deja e cam prea complicat pentru un amator. Trebuie refăcute traseele de masă, ecranate firele de semnal, potențiometrele etc.

| Jem65 explică (pentru mihai69):

Difuzorul si statia de amplificare nu are nimic, doar transformatorul face urat

| mihai69 a răspuns (pentru Jem65):

Vezi ce am scris mai sus - verifică să nu fie încins. Dacă e - schimbă-l; dacă nu, fixează-l mai bine (eventual pune și o „foaie" de cauciuc sub el - gen bucată de cameră de bicicletă, sau șaibe făcute din garnituri de robinet).

| Jem65 explică (pentru mihai69):

Ce rezolva asta?
Pentru ca din cauza acelui bazait suntetul se aude in proportie de 1%, chiar si cu volumul la maxim