| anonim_4396 a întrebat:

Cand tuna, neaparat fulgera..adica,cum iti dai seama daca va fulgera sau nu?

5 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Fulgerul se vede clar pe cer, este luminos.Intai apare fulgerul, mai apoi tunetul, deoacere viteaza luminii este atat de mare incat se poate considera ca fulgerul il vezi instantaneu, adica in momentul aparitiei lui, pe cand tunetul il auzi cu intarziere-viteza cu care sunetul se propaga in aer este aproximativ de 340 m/s. Poti calcula la ce distanta de tine este furtuna, urmarind fulgerul.Innumeri secundele si in momentul in care auzi tunetul te opresti.Inmultesti numarul de secunde cu 340 si iti rezulta la cati metrii distanta de locul in care te aflii ploua cu tunete si fulgere.

| Seby90 a răspuns:

Este imposibil sa ai una fara alta. Daca nu il auzi, esti prea departe sau esti surd, daca nu il vezi esti prea departe sau esti surd.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai intai vezi fulgerul, apoi auzi tunetul. Din cauza ca viteza luminii e mai mare decat viteza sunetului.

Am citit mai demult un articol despre cum sa te feresti de traznet. Se spune ca poti sa-ti dai seama ca urmeaza sa cada un traznet in tine pentru ca simti o furnicatura in tot corpul. In momentul ala te faci ghem si stai pe varfuri...

Nu stim prea multe amanunte, din cauza ca putini au reusit sa scape, probabil. laughing

Nu prea ai cum sa-ti dai seama cand urmeaza sa fulgere. Dar daca vrei sa faci poze, eu am reusit facand poze non-stop in perioada in care fulgera mult. E chestie de noroc.

| IonutzWoW a răspuns:

Fulgerul si tunetul = Contopirea a 2 nori supra incarcati. Deci prin urmare cand sunt nori foarte negrii pe cer, apar si fulgere si tunete. BAFTA!