| ParradiSs a întrebat:

Care e diferenta dintre faza si nul?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Diferența între fază și nul (la rețeaua din casă) este de 220 V.
Între fază și împământare, la fel. Între nul și împământare, pe o rețea corect realizată este de maximum câțiva volți - teoretic zero.
Așa cum și s-a spus deja, pe firul de fază vine (intră) curent în casă) și acesta trece prin consumatori și apoi se închide circuitul prin firul de nul.
Dacă pui un osciloscop pe fază, vezi o sinusoidă cu amplitudinea de 220 Vvv; dacă îl pui pe nul, vezi o linie dreaptă, pe 0 V.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru mihai69):

Diferenta o reprezinta potentialul, iar circuitul este inchis de catre consumator.

| Andrei_Andrei_1989_vFCr a răspuns (pentru mihai69):

Pot face scurt cu nuluri sa faze sa opresc citirea am busoane 4

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Faza este un fir care vine din retea si are curent. Nulul vine tot din retea si nu are curent ci doar este pentru intoarcere in caz de ceva. Si mai este impamantarea care face legatura cu pamantul ca sa se scurga curentul in suprasarcina in pamant.

| ParradiSs explică (pentru Salontanul):

Deci este un fel de impamantare?

| Salontanul a răspuns (pentru ParradiSs):

Nu pentru ca nulul este nul de lucru, de intoarcere. Pe el elctronii circula. Curentul alternativ este un curent electric al cărui sens se schimbă periodic, spre deosebire de curentul continuu, al cărui sens este unidirecțional. Forma de undă uzuală a curentului alternativ este sinusoidală. Pe impamantare nu circula nimic decat in situatii exceptionale.

| anonimg a răspuns:

Este ca si + si - la baterie. Daca sunt doua faze ia foc casa; daca sunt 2 nul-uri nu ai curent.
Exista o șurubelnița speciala care se aprinde un mic bec pe ea atunci când o atingi doar de fază.

In teste, Salotanul ti-a răspuns foarte bine; si merita fundă. happy

| ParradiSs explică (pentru anonimg):

Ok, intelesai, pe nul nu-i curent (ca la impamantare) dar atunci dc cand ating faza si nulu ia foc?

| anonimg a răspuns (pentru ParradiSs):

Ia foc si surubelnita sau alt obiect metalic(sau conductor de curent) atunci cand le atingi pe amandoua, nu doar firele de curent.
Faza nu functioneaza fara nul; vei vedea asta daca tai un piciorus de la un stecher si piciorusul ramas pe stecher il vei introduce in priza in dreptul fazei. (Nu te sfatuiesc sa faci asta pentru ca se va arde aparatul si de asemenea si sigurantele de la tablou).
Cu toate acestea, te curentezi daca atingi doar faza.

Iti trebuie facultate sa inveti cu deamanuntul cum stau lucrurile. Caci curentul nu a iesit la intamplare din din pamant, din vant sau apa. happy

| ParradiSs explică (pentru anonimg):

Pff. e dificil, dar ooricum, un profesor de la mine a bagat 2 cuie in priza, cum dracu nu a patit nimic, adica ar tr sa fie dus la ora actuala.sad

| anonimg a răspuns (pentru ParradiSs):

Daca a oprit curentul poate sa bage si 10 cuie in priza sau sa o umple cu cuie si sa toarne si o galeata de apa in ea, ca nu pateste nimic.
Ori profesorul are puteri supranaturale. Mai stii. happy

| ParradiSs explică (pentru anonimg):

Pai asta e si problema, era curent pe priza, chiar probata inainte sa bage, deci cum naibi o fi reusit asta?

| anonimg a răspuns (pentru ParradiSs):

Sunt cate unii care au "talente" ciudate.
Nu ai decat sa-l intrebi cum a reusit sa faca asta.

| ParradiSs explică (pentru anonimg):

I-am zis sa mai faca asta odata si nu mai vrea... iar cand l-am intrebat cum a reusit, a zis cum s-a vazut...sad

| anonimg a răspuns (pentru ParradiSs):

Un secret este la mijloc. Daca nu era secret ti-ar fi spus; de aceea nu-l poate spune.
Poate ca a oprit curentul la priza respectiva. Cine stie daca a vazut asta la altii sau l-a descoperit el. Oricum, curentul curenteaza pe cineva.
In locul tau nu mi-as bate mintea prea mult cu isprava profesorului.

| ParradiSs explică (pentru anonimg):

Lol. nici nu ma gandeam sa incerc astalaughing iar sa opreasca curentu, nu a facut asta, deoarece, inainte sa bage cuiele am bagat tel la incarcat, iar el a stat langa mine, deci nu pot sa-mi explic si nu numai asta, dar acest profesor este loat mereu in ras de toata lumea, cu toate ca eu zic ca este un om inteligent si bun, ceilanti isi bat joc de el, dar sa vorbesti cu el, nu reusesti sa stai fata in fata cu ellaughing) daca faci asta o sa dea tot curentu din el in tinelaughing)

| Andrei_Andrei_1989_vFCr a răspuns:

Daca fac scurt pe busoane ambele nul opreste citirea sau daca fac scurt pe faze pana in contor vb adica ma refer la blocaj

| Patrick_John-Ion_1971 a răspuns:

Sunt doua explicatii.
1. are o rezistenta foarte mare a pielii si e aproape ca un izolator, posibil sa aiba o mica scurgere si simte curentul ca si un om normal o tensiune de 40v adica niste furnicaturi in degete
2. A atins doar faza fara sa atinga nulul si a fost foarte bine izolat fata de pamant. daca nu exista diferenta de potential nu patesti nimic, fiind izolat de unde diferenta de potential. Ar fi o a treia sa faca vreun truc si cineva sau el oprea curentu. asta din urma e copilarie