| EmiliaSd88 a întrebat:

Hei TPU, ce se intampla daca ramai in Sua dupa expirarea vizei? Care sunt consecintele?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ramai ilegal in USA, poti fii arestat, tinut in puscaria americana pana esti investigat si apoi deportat in Romania, fara drept sa mai intrii in America vreodata.
Pe toata durata calatoriei cu avionul, esti insotit de Politia americana, iar tu esti incatusat ca orice delicvent.Am avut ocazia la un zbor spre tara, sa merg cu Politia elvetiana si cu 1 roman, incatusat, tinut in coada avionului si pazit pe toata durata caltoriei. ma rog, nu stim motivele arestului si nu am avut voie sa ne apropiem de el.
Aici ai informtia necesara cu legalitatea:
https://www.alllaw.com/......-visa.html

https://visaguide.world/tips/overstaying-on-a-temporary-us-visa/

| doctorandus a răspuns:

Foarte neplacute, te vaneaza cei de la imigratie, intri la inchisoare in conditii foarte nasoale, dupa cateva saptamani sau luni vei fi expulzat inapoi in Romania si nu vei mai putea intra in SUA (asta include orice zboruri care tranziteaza prin SUA).

| Lioana a răspuns:

Vei fi vanat de cei de la Imigrari iar cand te prind te vor trimite acasa si nu vei mai putea intra vreodata in tara. Alta viza nu vei mai primi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ca sa intrii in SUA esti amprentat de vreo doua ori (o data cand ti se elibereaza viza si inca o data cand ajungi la vama). Evident ca la un moment dat te vor gasi si te vor deporta fara drept de a te mai intoarce acolo vreodata.

| ziftode a răspuns:

Citeste despre Antonia, si ea a patit la fel, si acum nu mai poate sa se duca in state... DELOC!

| Widiach a răspuns:

Ce au spus ei se intampla in teorie. Dar sunt multi care au ramas acolo dupa programul work&travel, cu viza expirata si o duc foarte bine. Intr-adevar, daca se intorc in tara, nu vor mai avea apoi dreptul sa se intoarca in sua.

| Fclau2005 a răspuns:

Ramanerea peste viza nu este considerata niciodata o optiune acceptabila si trebuie evitata daca este posibil. Este preferabila consultarea unui avocat de imigrari daca doresti sa-ti prelungesti sederea, pentru a primi sfaturi legale in legatura cu cea mai buna cale de a evita expulzarea sau alte repercursiuni severe. De exemplu, daca esti in cautarea unei slujbe si ai gasit un angajator care sa te sponsorizeze dupa perioada de depasire a vizei, in cele din urma ai toate sansele sa fii expulzat(a).
De regula, daca depasesti perioada de parasire a tarii din cauza expirarii vizei, principalele consecinte sunt:
- Depasire a vizei de peste 180 de zile, vei fi un candidat(a) sigur(a) pentru deportare;
- Depasesti cu 180 de zile dar mai putin de un an, nu vei mai fi admis(a) in SUA pentru trei ani. Daca stai mai mult de un an peste viza, nu vei mai fi primit in SUA pentru zece ani;
- Depasirea perioadei de sedere admise duce la anulearea vizei existente;
- Daca ai stat peste viza, nu iti mai poti ajusta statutul (prelungire) in SUA;
- Nu poti obtine o noua viza decat in tara de origine.
Daca depasesti perioada de sedere, dar cu mai putin de 180 de zile, poti aplica pentru o noua viza dupa ce parasesti SUA. Exista cateva exceptii, dar acestea se regasesc intr-un numar foarte mic de situatii extreme.