| adela2012 a întrebat:

Deci sunt total pe dinafara si sper sa intelegeti la ce ma refer. Dupa ce termini liceul, poti sa dai la o scoala sau o facultate de armata si de acolo sa ai o meserie stabila? Ma refer la mine, ca fata. Exista o facultate pentru asa ceva? Ceva legat de armata. Vreau cat mai multe detalii, va rog.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, urmand o scoala de ofiteri, maistri militari sau subofiteri, dupa caz.
Vezi toate institutiile de invatamant militare si aici:
https://dmru.mapn.ro/pages/view/105

| Oana92 a răspuns:

Exista. Academia Fortelor Trestre, Academia de Tehnica Militara, Academia Nationala de Aparare, Academia Fortelor Aeriene, fiecare cu mai multe departamente si specializare. Si asta doar la primul search pe google...s-ar putea sa fie mai multe daca te uiti cu atentie.

Exista, pe langa astea, scoli de politie, Academia de politie, scoala sri-ului...