| Jem65 a întrebat:

Mai e putin si vine examenul,si ma panichez mult, am multe emotii si nu stiu cum sa ma abtin.
Mi-e frica sa nu stiu ceva la mate sau romana...
Ce sa ma fac?
Va rog!
Dau funda

Răspuns Câştigător
| DixieP a răspuns:

Eu iti pot da o sugestie: uita de faptul ca e examenul mare, considera ca e un fel de simulare si stai chill ca nimic rau nu se poate intampla. Cateva emotii e normal sa ai, dar sa stii ca sunt constructive.
Si eu sunt in aceeasi situatie si, fie vorba intre noi, profesorii au pus o mare presiune pe mine, pentru ca am fost singura din clasa care m-am miscat cat de cat pe la ore si imi tot zic ca se asteapta la rezultate mari din partea mea, si la inceput m-am simtit ciudat sa aud toate astea si mi-am pus diferite intrebari: "Daca nu voi reusi? Daca ii voi dezamagi?", dar apoi am gasit raspunsul potrivit: bag in recycle bin toate intrebarile, conditiile si asteptarile profesorilor, adica mai pe romaneste uit de ele, si ma concentrez doar pe subiecte astfel incat sa obtin un rezultat satisfacator mie, lucru ce va rezulta si bucuria celor din exterior.
Incearca sa recapitulezi definitiile si formulele si tot ce ai invatat, mai fa niste teste si vei vedea ca va fi ok.
Asta e sfatul meu, iti urez succes, nota pe placul tau si...sa cada cu subiecte usoare pentru noi! big grin ...sau daca nu, macar noi sa picam pe ele. laughing

| Jem65 explică (pentru DixieP):

Exact asta gandesc si eu
Si imi e teama sa nu ii dezamagesc pe perintii mei

| DixieP a răspuns (pentru Jem65):

Stai calm, va fi totul bine. Daca pana acum te-ai descurcat, o vei face si de acum in colo.winking

| DixieP a răspuns (pentru DixieP):

Incolo* laughing

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te panichezi si te pierzi cu firea atunci o sa uiti informatiile.
Daca sunt exercitii care nu le vei stii pe loc nu te panica! 2 ore sunt destule, timp in care poti rezolva toate exercitiile de pe fisa, in plus daca dai de un exercitiu pe care nu il stii treci mai departe si revin-o la el la finalul lucrarii, iar astfel castigi timp de gandire in plus.
P.S Şi eu am examen, asa ca nu esti singurul

| AndreiWeisz a răspuns:

Pai ce sa te faci? Nimic, nu ai ce sa faci. Incerci sa te calmezi si mai inveti mai bine, decat sa te panichezi aiurea, nu rezolvi nimic.

| AllNone a răspuns:

In legatura cu emotiile, trebuie sa stii ca ele doar iti distrug sansa de a avea rezultate, de a-ti indeplini obiectivul. Respira adanc si concentreaza-te doar la ceea ce ai de facut. Metoda de a combate aceste emotii sta doar in atitudinea ta. Constientizeaza ca este un examen, iar daca vrei o nota buna schimba atitudinea fata de acesta, caci emotiile doar iti aduc o grija in plus si un factor de stres. Daca te ajuta, inainte de examen rontaie ceva ( covrigei, sticksuri, etc. ). Daca vrei sa fi motivat, cauta pe Google diferite citate sau anumite povesti, crede-ma ca te vor inspira. De asemenea, emotiile sunt normale dar rele daca nu le poti controla, deci impuneti ca tu sa le conduci pe ele, nu invers. Si nu uita sa te odihnesti cat trebuie ( de regula, minim 8 ore ).
La partea de materie, examenul nu este asa greu, in cazul in care te-ai pregatit cat de cat. Daca nu te-ai pregatit, trebuie sa stii ca nu ingrasi porcul in ajun dar merita sa revizuiesti materia in timpul ramas, iti va prinde bine.
In concluzie, ramai centrat pe ceea ce ai de facut si constientizeaza ca emotiile iti aduc doar rau. Daca nu te simti pregatit, revizuieste materia cat poti si ai incredere in tine, caci examenul nu este asa dificil cum pare.
Bafta!

| Emanuella31 a răspuns:

Hey stiu sunt in aceeasi situatie dar nu trebuie sa iti fi e frica daca te ai pregatit si stii. Frica sa le fie celor care nu au invatat.
Sper ca te am ajutat! O sa te descurci super.
PS. Lasa emotiile si frica nu sunt bune la nimic relaxeaza te si fii atent la exercitii sa nu le gresesti din neatentie.

| Inimadeflori a răspuns:

Hey! Eu sunt a 9-a si iti pot spune ca am avut niste emotii imense. Totusi, e bine sa ai emotii putine pentru ca te motivează decat sa stai indiferent. Nu foarte multe.