| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar niste creole si vanzatorul spune ca sunt din inox placat.
Cum adica? Si oxideaa?

2 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

"Inoxul oxidează"... of!

| tamulici a răspuns:

Din pacate, TOATE bijuteriile placate si in special cele placate cu aur se deterioreaza in cateva saptamani sau luni.
Extrem de rar poti gasi o bijuterie placata cu aur care sa tina ceva mai mult de un an.
Placarea cu aur este mult mai slaba calitativ decat cea cu argint. Este un fapt cert! Orice bijutier v-ar spune acelasi lucru!
Toate produsele placate cu aur sunt placate intai cu nichel. Cele placate cu argint au un strat de cupru electroplacat inainte in cazul in care materialul de baza este altceva. Spre exemplu argint tibetan (un soi de cositor/zamac).
Bijuteriile ieftine placate cu aur pot fi din fier, cositor, alama, cupru...Ele sunt intotdeauna electroplacate mai intai cu nichel sau altceva ca strat intermediar. Acest strat lucreaza impreuna cu materialul de baza pe sub stratul din aur si contribuie la exfolierea lui.
Procesul de degradare incepe, imposibil de stopat.
Chiar daca nu le purtati des, chiar daca stau in pungute sau cutii, departe de soare sau transpiratie, parfum, etc... tot se vor autodistruge repede.
Nu le puteti prelungi viata si nici proteja in vreun mod. Au viata scurta!