| Adrian_Radu_1996 a întrebat:

Hei, trebuie sa mergem la mama (in Italia) in vizita vara aceasta eu si sora mea, parintii nostrii sunt divortati, eu sunt major iar sora mea este minora, vreau sa stiu ce acte sunt necesare pentru asta. Mentionez ca vom merge cu avionul. Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui toate detaliile necesare pentru un raspuns corect. Cand au divortat parintii, cui a fost incredintata sora ta prin hotararea judecatoreasca si ce varsta are. Spune acestea si o sa-ti dau un raspuns concret.

| mgtow a răspuns:

Trebe sa obtina acordul ambiilor parinti, la notar se intocmeste un act unde consta acordul ca minora sa iasa din tara prin acordul lor.

| Adrian_Radu_1996 explică (pentru mgtow):

Doar atat? Eu am auzit ca daca se merge cu avionul am nevoie de pasaport. iar ea sa fie trecuta pe pasaportul meu plus acord de la parintele-tutore iar acel act tradus in limba tarii respective.

| mgtow a răspuns (pentru Adrian_Radu_1996):

Italia formeaza parte din UE si se merge cu buletinul acolo. Doar buletinele, hartia cu acordul parintilor si restul hartoagelor.

| Sebi200000 a răspuns:

Va trebuie acordul ambilor parinti intr-o declaratie si aveti nevoie de pasaport.Pasaportul ar trebui sa il faceti de acum, amandoi daca nu aveti, pentru ca se face destul de greu.