| nucă a întrebat:

Hei, vreau sa trimit un colet prin curier si nu stiu exact care sunt pasii.
Am vazut ca exista site-ul colete-online.ro unde spune sa completezi adresa expeditorului si a destinatarului si vine curierul la tine acasa sa-l ia. Intrebarile mele sunt:

-plata se poate face prin ramburs, adica destinatarul sa dea banii cand primeste coletul? Daca da, eu cum primesc banii?
- trebuie impachetat coletul la fel ca la posta (cu adresele aferente lipite pe pachet) sau mai impacheteaza inca o data curierul? Intreb asta pentru ca am primit si eu un colet de la o persoana fizica impachetat de Urgent Cargus cu adresele deja tiparite de ei.

Sper ca nu sunt prea stupide intrebarile, sunt varza la capitolul livrari laughing)

Răspuns Câştigător
| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut, Pasul 1 suni la o firma de curierat alegi sa iti raspunda un operator pasul 2 ceri sa trimiti un colet si te informezi cat costa expedierea de obicei cu cat km is mai multi cu atat e mai scump pasul 3 vine curierul la tine acasa pasul 4 ii dai datele tale si datele unde se va livra coletu pasu 5 probabil semnezi pasul 6 pleaca curierul pasul 7 se va intoarce inapoi dupa ce expediaza coletu daca e sa primesti bani pe colet trebuie sa platesti 25 de lei sau 15 lei taxa in plus si banii de pe colet ti va inmana curierul! sper ca e buna explicatia

1 răspuns:
| AnOnImuSS1 a răspuns:

P.S coletu se impacheteaza bine daca e ceva fragil si valoros de obicei e rentabil sa platesti tu curierul si sa iti dea tipul la care livrezi banii de expediere de exemplu pachetu il dai cu 500 de lei tu trebuie sa mai platesti 200 de lei in plus transport tu specifici la ramburs 700 de lei ca sa iti recuperezi baniiwinking deci tot tu pici in avantaj