| Maftei_Cosmina-Luciana_2003 a întrebat:

Hei! Am o mica întrebare. Vreau sa trimit o scrisoare prin posta și nu știu cum sa procedez. Nu vreau sa imi pun numele pe plic. Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat? Fără mișto! Mulțumesc anticipat! Dau funda!

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu esti obligat să iti scrii numele / adresa.

Insă scrie adresa destinatarului corect, ca sa stii că va ajunge la destinatie. Si nu uita de timbrul postal. Se vinde doar la ghișeu.
Când e gata de expediere, să introduci plicul in cutia de la sediul Oficiului Postal, nu la orice cutie a Postei Romane, rătăcită pe vreo stradă. Că acolo va rămâne... uitată.

| Catrice a răspuns:

Nașpa,cam trebuie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca nu ceva important nu e nevoie si adresa ta!
scrii pe fata plicului adresa destinatarulu, lipesti timbrul si gata.
Insa daca trimiterea e mai importanta,e bine sa o trimiti RECOMANDAT, ajunge mai repede si mai sigur, platesti ceva in plus, iti adresa ta, iar destinatarul semneaza la primie.

| Mopmop a răspuns:

Depinde ce vrei sa scrii in scrisoare...

| felixf a răspuns:

Du-te la posta cere timbru pentru scrisoare simpla. cumpara-l, du-te acasa scrie scrisoarea pune-o in plic, trimite plicul dupa ce scrii pe el ce vrei si cum vrei si nu uita sa lipesti timbrul.