| Paramore_1504 a întrebat:

Heii ..Am o tema la geografie si trebuie sa caut niste informatii despre spania si grecia. dar nu vreau gen :wikipedia sau alte de`astea. as vrea curiozitati ..ca "stiati ca " si sa fie ceva important ..care sa le atraga atentia celorlalti ..Multumesc >:*big grin

Răspuns Câştigător
| lorepupici a răspuns:

Stiati ca?

• Cultura spaniola a influentat foarte mult arta moderna in 1800, cu artistii Antoni Gaudi, Pablo Picasso, Salvador Dali si multi altii;
• In Spania, casatoriile cu oamenii de acelasi sex au fost legale din 2005;
• Cultivarea de canabiss, acasa, este legala in Spania;
• Spania a fost prima tara europeana care a interzis fumatul in toate locurile de munca si in baruri si restaurante;
• Spania nu a participat la primul si al doilea razboi mondial;
• In secolul XVI, Spania a fost cel mai puternic imperiu din lume
Barcelona este considerat 'cel mai bun oras litoral din lume' de catre National Geografic desi pana in 1992 Barcelona era un oras fara plaje!
Stiati ca?

• 80% din teritoriul Greciei este acoperit de munti si doar restul de 20% este acoperit de orase;
• Grecia are numarul cel mai mic din Europa de accidente mortale de transport;
• Intr-un studiu efectuat in 2007 de catre UNICEF, s-a demonstrat ca Grecia are cel mai mic procent de adolescenti fumatori din Europa;
• Numeroase nume moderne vin din Grecia antica, cum ar fi: Alexandru(Alexandros-protectorul oamenilor); Elena(Helen-rasaritul soarelui); Petru(Petros-piatra); Teodor(Theodorus- darul lui Dumnezeu); s. a.;
• Slujba cu jumatate de norma este aproape inexistenta pentru barbatii greci;
• Aproximativ 16, 5 milioane de turisti viziteaza Grecia (asta insemnand mai mult decat populatia intregii tari);

http://stiati-ca.com/limba-spaniola-stiati-ca/
http://www.referat.ro/referate_despre/curiozitati_spania.html
http://www.referat.ro/referate_despre/spania_curiozitati.html
http://www.onext.ro/infotravel/curiozitati-naturale-din-grecia.html

Funda?

4 răspunsuri:
| MIHAelaKISS a răspuns:

Scuza-ma am sa dau un raspuns cum mi-a fost dat si mie la o intrebare de acest gen:temele nu se fac pe TPU

| zuzualina a răspuns:

Of, asta imi trebuie si mie tot pentru goegrafie

despre Spania

| Yoคna a răspuns:

Oferte
Stiati ca... … imnul Greciei are 158 de strofe.Nimeni din Grecia nu cunoaste in intregime imnul statului? … uleiul de masline impiedica deteriorarea ADN-ului? … in Grecia antica, copiii aristocratilor erau unsi la nastere cu ulei de masline pentru ca la maturitate sa nu le creasca par pe corp? … MAUSOLEU este numit dupa Mausol (377-353 i. Hr.), rege din Caria in Grecia antica? … locuitorii insulei Creta din Grecia sunt cunoscuti in toata lumea pentru longevitatea lor? Nu sufera de boli de inima... Aproximativ 16, 5 milioane de turisti viziteaza Grecia (asta insemnand mai mult decat populatia intregii tari); Grecia are numarul cel mai mic din Europa de accidente mortale de transport; Spania Anul de intrare în UE: 1986

Este în vecinătate cu: Franţa, Portugalia (prin strâmtoarea de la Gibraltar) Maroc.

Suprafaţa: 504. 782 km2 (împreună cu cu insulele Canare şi insulele Baleare),

din care peninsula este de 490. 774 km2

Numărul de locuitori: 43, 758, 250 (2006)

Densitatea populaţiei: 79 pers/km2

Componenţa populaţiei: 14. 4% între 0-14 ani

68% între 15-64 de ani

17. 6% peste 65 de ani

Creşterea populaţiei: 0. 15%

Raportul natalităţii: 10. 1 naşteri/1. 000 persoane

Raportul mortalităţii: 9. 63 de decese/1. 000 persoane

Raportul mortalităţii la nou născuţi: 4. 42 de decese/1. 000 naşteri

Durata de viaţă: - în general : 79. 52 de ani

- la femei: 83. 03 de ani

- la bărbaţi: 76. 18 de ani

Coeficient de şomaj: 10. 4 %
in Romania exista peste jumatate de milion de vorbitori de limba spaniola
upa mandarina, limba spaniola are cei mai multi vorbitori nativi? Tara cu cei mai multi vorbitori este Mexic (aproximativ 100 de milioane), Spania fiind abia pe locul 3 cu putin peste 400 de milioane vorbitori nativi, dupa Statele Unite. :* Sper sa te descurci:]

| NeyyMar11 a răspuns:

Mi-a Trebuit si mie Tot Acelasi lucru
Si Tot TpU m-a ajutat!
MUltzammmmeeeeee!