| Xlove64 a întrebat:

Heii
Azi dau teza la romana si.la un subiect o sa ne dea sa comentam o secventa dintr`o opera epica straight face
Ce naiba trebuie` sa spun?
funda si vot

6 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Sa-ti alegi o secveta, adica un paragraf, care ti-a placut tie, o parte dintr-un text, opera epica... hmmm, din ce ai facut tu prin clasa la romana, citesti ce nuvele, basme sau ce ai facut si dintr-unul iti alegi o secventa (depinde daca te lasa pe tine sa alegi sau daca-ti da profa ceva).
Oricum, acolo trebuie sa spui tot ce vezi, ce face personajul, cum se comporta, daca arata si potretul il spui si pe ala etc. Sa spui ce se intampla in paragraful acela de ex, paragraful este "Ionica se duce la coana mamita si ii da o tigaie in cap"tongue Poti spune ceva de genul "Personajul principal, ionica, fiind suparat si ingrijorat de faptul ca va fi trimis de mama s-a undeva, acesta incearca sa scape, lovind-o cu o tigaie in cap, si fiind nevoit sa stea acasa sa sa aiba grija de ea, si astfel sa nu mai fie nevoit sa plece".
Asta e un exemplu mic, deci ceva de genu, te "iei" de orice detaliu, sa scrii cat mai multwinking
Bafta la teza!

| greatLOL a răspuns:

Salut.Am dat si eu teza acum cateva zile, au fost o groaza de exercitii de gramatica, fonetica si la sf sa demonstram de ce nu mai stiu ce ca apartine genului epic.Asa si ultimul exercitiu in valoare de 20 de puncte era exact ce ai spus tu si eu am scris actiunea, trasaturile si cam atat.Nu mai retin mult

| wertori a răspuns:

Incepi cu : Creatia epica este textul in care autorul isi transmite ideile, sentimentele in mod indirect prin intermediul personajelor. Un astfel de tip de text este si (scrii titlul) scrie de (autorul) avand toate caracteristicile genului.
Vocea narativa este subiectiva sau obiectiva ( subiectiva la pers.1 obiectiva la pers.3 ), fapt dovedit de marcile lexicol gramaticale specifice vb si pronume : (si le cauti). In text sunt prezente personaje si intamplari.
Deaici incolo poti sa incepi sa vorbesti despre secventa, adica ii faci un mic rezumat. Si cam atat!

| MenInShadow a răspuns (pentru wertori):

Mi se pare foarte bun raspunsul tau, dar ea a spus ca ii da o anumita secventa, si eu consider ca nu este nevoie va fi nevoie sa scrie date despre autor si titlu, ci doar despre acea secventa, si daca stie si altele care au legatura cu ce le da lor in teza este si mai bine.
Cred ca ce ai scris tu se potrivea daca le dadea de comentat o nuvela, ceva, acolo da, scria ce ziceai tu, dar este doar parerea mea, nu o lua ca pe o critica rautacioasatongue

| ShiftyIsXtreme a răspuns:

Pai e simplu, comentezi... spui k n-a fost bine cea facut ala sau chestii din astea, e simplu

| cornea a răspuns:

Te intreaba autor-cel ce scrie si alte chesti.