| Omis a întrebat:

Hello!
De ceva timp, aud niste sunete din masina de spalat, ca si cum s-ar misca ceva inauntru, se aud ca niste duduieli.
Ce poate fi? Ma îngrozeste gandul sa stiu ca e vreo vietate acolo!

Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Pana am postat au mai aparut raspunsuri laughing se aude cand este oprita sau pornita? daca se aude cand e pornita, pe langa ce am spus ar putea fi descentrata.
Daca se aude cand e oprita si de atunci nu ai mai pornit-o, e mai ciudat, doar daca o tii undeva unde ai putea avea soricei si sa-ti fi intrat in ea si sa se fi blocat.
Daca se aude cand e oprita si ai folosit-o intre timp, as paria si eu pe "e posedata" laughing.

| Omis explică (pentru AlexCristi97):

Zgomotele de care am spus, se aud doar cand masina e oprita. O tin in bucatarie, si nu am soareci in casa, adica i-as fi vazut (cred), eu sper sa nu am!

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Omis):

In cazul asta, ce intreaba mihai69 e foarte relevant. Posibil sa fie fluctuatii de presiune pe teava si de la aia sa se auda.
(De exemplu cand deschizi apa la robinet si o opresti brusc, vei auzi pe toata teava si mai ales la centrala o bubuitura... daca se aseamana sunetul ala cu sunetul de la masina, sigur e de la presiune si trebuie sa iti pui regulator de presiune pe teava de apa ca sa scapi de problema)

| Omis explică (pentru AlexCristi97):

Centrala porneste doar cand deschid apa calda, si in niciun caz nu seamana sunetul de la centrala cu cel de la masina de spalat. Nici nu bubuie si nici pe teava nu aud vreun sunet.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Omis):

Nu tot timpul. Stai langa centrala si pune pe cineva sa deschida apa brusc la baie si sa o inchida tot brusc dupa. Doar in cazul asta se aude un soc pe teava si vibreaza si teava.

28 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Ca să citez înţelepţii: a venit cocofârla să mănânce palele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este descentrată de aceea se aude, cheama un specialist sa o desfaca sa i strîngă șuruburile șaibele ce are ea acolo, de cti ani o ai?

| mihai69 a răspuns:

Ai robinet pe țeava de alimentare cu apă rece? Dacă da, îl ții de obicei închis?

| NLS a răspuns:

Soricei, sau vreun gandac de bucatarie.

| Omis explică (pentru NLS):

Gandacul de bucatarie nu cred ca ar face un zgomot atat de mare, si Doamne fereste! Mai bine as avea soareci decat gandaci!

| h3r a răspuns:

De ce nu verifici?

| ziftode a răspuns:

Lol, intrebarea REALA, auzi sunete tot timpul sau numai cand merge? big grin

| Omis explică (pentru ziftode):

Oi fi eu blonda, da' nici chiar asa.
Sunetele despre care v-am spus, le aud doar cand masina e oprita.

| ziftode a răspuns (pentru Omis):

Pai, in teorie poti sa ciocani in masina cand auzi zgomotele, daca se opresc brusc sau se intensifica atunci e intr-adevar un animal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bantuita

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu are cum sa fie o vietate deoarece sigur s-ar fi simtit mirosul laughing.
Eu am mai patit sa uit chestii prin buzunare precum monede si acestea au ramas prin cuva si cand se invartea se lovea si facea zgomot. Se aude des cand merge masina sau ai patit doar odata? Ar putea sa fie si de la hainele din masina.
Scoate filtrul si spala-l, daca nu ai facut asta pana acum s-ar putea sa fii surprinsa de ce gasesti pe acolo laughing (bile de scame, detergent uscat, chestii metalice). Masina mea are in partea dreapta jos o mini-tava si acolo este o chestie care se desfileteaza si se scoate filtrul (care e o chestie de plastic cu gaurele de vreo 10-15 centimetri). Atentie ca probabil mai ramane apa in masina si cand deschizi filtrul va curge. (masina mea are si un mic furtun ca sa scoti apa de acolo, dar o pot scoate doar intr-o tava si e destul de multa apa de obicei)

| BlueDark a răspuns:

E posedata...Am glumit, stai calm(a). Da' de ce crezi tu ca ar fi o vietate?

| Omis explică (pentru BlueDark):

Cum de ce? Tocmai am spus, se aude ca si cum s-ar misca ceva inauntru, ca si cum s-ar zbate.

| BlueDark a răspuns (pentru Omis):

Stai la tara?

| Omis explică (pentru BlueDark):

Nu.

| BlueDark a răspuns (pentru Omis):

Pai atunci?

| IFeelS0Alone a răspuns:

Posibil sa se fi slabit suruburile si bat incheieturile, cheama pe cineva sa se uite la ea.

| Omis explică (pentru IFeelS0Alone):

Ar fi bine sa fie doar asta.

| IFeelS0Alone a răspuns (pentru Omis):

Am patit si eu asa si batea o bucata in lateral. Am strans aia cu o cheie, foarte simplu.

| KanekiMalai a răspuns:

O data mi am gasit pisica in soba

| Omis explică (pentru KanekiMalai):

Pai da, daca in soba ardeau lemne, o data ai gasit-o.