| anonim_4396 a întrebat:

Hello, stiu ca generalul este cel mai inalt grad militar, ma intereseaza sa stiu cu ce se ocupa acesta mai exact si daca, in caz de razboi lupta si el.

Vreau raspunsuri de la cei cu cunostinte in cauza.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel mai inalt grad militar este maresealul. El se obtine numai in caz de razboi.
Acum, in alta ordine de idei mlitarii sunt pe corpuri, de jos in sus, in ordinea asta: corpul soldat-gradatilor, corpul maistrilor militari si subofiterilor, corpul ofiterilor (impartit in doua: ofiteri inferiori in grad si superiori in grad), corpul generalilor si maresalul.
Aici sunt gradele si insemnele: https://goo.gl/fuSCFJ
Generalii si maresalul, ca dealtfel si alte categorii de sefi, nu lupta ci comanda, iau hotarari la nivel mic (tactic) pentru altii si la nivel mare (strategic) pentru generali si amiral. Deci lupta lor este cu mintea si nu cu arma. Cu arma lupta cei ce sunt la nivel mic: soldatii, gradatii, subofiterii si anumiti ofiteri. E mai complicat sa-ti explic cu amanuntul si ar dura zile intregi. Vreau sa precizez ca am fost militar de meserie si de asta stiu.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Salontanul a raspuns foarte bine, in principiu. Poate a complicat un pic problema. Pe scurt, generalul e ca un manager de proiect. Cind e cazul ca managerul de proiect sa scrie cod, atunci treaba e urita de tot. La fel si cu generalul, atunci cand e cazul sa isi foloseasca arma din dotare, cel mai probabil o va face ca sa isi traga un glont in cap pentru a evita captura.

| AndreiMarin499 a răspuns:

Cel mai inalt grad militar este maresealul. El se obtine numai in caz de razboi.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AndreiMarin499):

In corpul maresalilor si amiralilor mai intra si seful statului; pentru curiosi, nu si pentru cunoscatori.winking laughing