| NuAmNume11 a întrebat:

Hello TPU, am reinstalat windows ul pe un laptop Acer Aspire E, si am instalat driverele de le site ul original, dar nu imi merge mouse pad ul, ma poate ajuta cineva (dirverele pentru mouse pad era Synaptics) si nu este cu `Fn + f7 ` am incercat si nu are treaba...

DTPU, am reinstalat windows ul pe un laptop Acer Aspire E, si am instalat driverele de le site ul original, dar nu imi merge mouse pad ul, ma poate ajuta cineva (dirverele pentru mouse pad era Synaptics) si nu este cu `Fn + f7 ` am incercat si nu are treaba.
Funda

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Sunt unele Windowsuri la mana a treia sa zic asa care (gasesti numai probleme/buguri/crash...) cele la mana a doua macar sunt copiate dupa original sau facute si editate de original.

2 Lasand aia la o parte:
Cand pui la un laptop sau pc sisteme periferice (casti, mouse, tastatura...).
Iti detecteaza automat si merge problema este in felul urmator la unele porturi usb sunt setate altfel:
-primul este doar pentru usb
-al doilea doar pentru tastatura usb
-al treilea pentru mouse

3 Nu trebuie instalate niciun Driver (doar daca vrei sa il detecteze mai rapid si sa mearga cu 5% mai rapid) in rest nu te ajuta cu nimic acele drivere.

4 Daca nu til citeste vezi daca ai activat optiunea de detectare hardware:
-Start=Control Panel=Administrative tools=services
-Start=Run= services.msc
Programele:
-Hid Input Service
-Shell Hardware Detection

Primu sa iti mearga perifericile:Mouse sau tastatura.
Al doilea sa iti detecteze systemul cand pui usb in el.

1 răspuns:
| FlorinCiokan a răspuns:

Deci inainte mergea? E ciudat. am instalat multe windows-uri pe multe laptop-uri nu am avut niciodata o problema sa nu mearga touch-pad-ul.
Descarca totusi Slim Driver si vezi daca iti gaseste vreun driver. Daca nu baga alt windows ar putea un fi un bug...