| andrey2012 a întrebat:

Hello TPU! Mi-am adus aminte de acest site dupa vreo 4 ani, si de curiozitate am bagat vechiul mail si una dintre muuultele parole vechi, si ce sa vezi...s-or potrivit. Ideea e ca m-am uitat pe ce postam in urma cu cativa ani si parca retraiam anumite amintiri..stiu ca pare penibil, dar as vrea sa va intreb, oare noi, nu traim in special prin amintiri?

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ba da! tu percepi tot ce ai simtit gandva si s-a stocat in memoria ta. Creierul inregistreaza tot ce simte. trebuie doar sa aiba contact cu stimulul care l-a produs candva,poate chiar intr-un context asemanator pentru a-ti aminti ce ai uitat. informatia se pastreaza acolo. se sterge in caz de neuronii se reduc la un numar ingrijorator sau nu mai formeaza sinapse(legaturi intre ei) dar e greu sa lasi un neuron singur, el de asemenea ca si omul, nu va supravietui. Numai bine iti doresc! si nu uita! oricum ar fi amintirile. urate, frumoase, ele sunt parte din experienta ta de viata. Nu regreta nimic. in viata, e bine sa le traim pe toate pentru a o intelege.

| Daniel9988 a răspuns:

Hai sa facem un exercitiu de creativitate:imagineaza-ti ca ai 97 de ani.Ai o multime de stranepoti.Gasesti intr-o cutiuta o fotografie cu tine si familia ta de acum 70 de ani... Daca tu te gandesti asa dupa 4 ani, inchipuie-ti cum va fi atunci.

| ZetZ a răspuns:

La batranete alea o sa fie singurele lucruri in afara de copii/nepoti care ne vor placea la viata, vorba aia, o sa regreti ce nu ai facut nu ce ai facut. Bafta si stai drept.