| Yuoia a întrebat:

Helo!
Am auzit la radio ceva dar nu gasesc nimic pe net. Cica s-ar face verificari prin locuinte daca sunt becuri cu filament.
Cat adevar este in afirmatia asta?
Stiu multe persoane pe la tara care mai au becuri din alea. Ce ar putea pati?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiureala. Stai linistit! Nu te verifica nimeni. Cat consumi aia platesti. Nu este nici o lege sa schimbi becul. Le vor scoate pe cele cu filament si vei cumpara singur becuri noi, LED. Altfel, sa stii din experienta mea, consum mai putin de cand am numai becuri LED.

17 răspunsuri:
| Yuoia explică (pentru Salontanul):

Multumesc.
Eu am becuri led. Sincer, nu am simtit nici o diferenta.
E drep, ard doar doua si numai seara.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Yuoia):

Eu am 10 becuri led. Cand am trecut de la cele cu filament (le-am inlocuit pe toate o data) la cele LED m-am uitat pe contoar, de curiozitate si dupa o luna din nou. Ambele luni au fost in sezonul vara (iunie si iulie. S-a vazut diferenta. Multumesc si eu pentru apreciere!

| Yuoia explică (pentru Salontanul):

Si eu le-am inlocuit pe toate. Dar folosesc numai doua in mod curent. Nu am scris clar. Restul sunt folosite putin si arareori.

| Yuoia explică (pentru Salontanul):

Ai meritat aprecierea.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Yuoia):

A! Da. Eu folosesc 6 in mod curent.

| Yuoia explică (pentru Salontanul):

Olala! Atunci, da, se vede.

| mihai69 a răspuns:

1. Zero adevăr;
2. Nimic, din moment ce nu interesează pe nimeni. Dar ar trebui să se gândească să le schimbe ca să nu plătească aiurea curent ars degeaba.

| Yuoia explică (pentru mihai69):

Sunt oameni care nu-si permit sa dea pe un bec cat pe o factura.

| darrio2007 a răspuns:

Nu exista asa ceva. Cat consumi platesti. Depinde de fiecare.

| Yuoia explică (pentru darrio2007):

Eu am auzit. Si am vrut sa verific.
Le poate trece prin cap prostia. Ca fabricantii de astfel de becuri trebuie sa aiba incasari.
Iar oamenii aia chiar consuma putin.

| Yuoia explică (pentru darrio2007):

Dar era intr-o emisiune a lui Dan Creța. La el am mai auzit tampenii. E cam incult tipul, chiar daca e la radio.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Lumea isi verifica singur factura de curent. happy
Cei care sunt mai destepti, isi schimba becurile cu filament pe Led.
In cca. 6-8 luni, banii economisiti platesc deja costul noului bec, iar mai departe consumul /costul scade de cca 8 ori!

Pentru a avea acelasi lumina, trebuie sa cumperi bec cu lumina naturala si putere de cca. 8 ori mai mic (decat cel anterior, cu filament).
De exemplu, pentru inlocuirea becurilor de 100W cumperi bec cu Led de 11-12W.

| mihai69 a răspuns (pentru Yuoia):

Un bec LED costă undeva între 5-10 lei. Nu cred că atât au unii factura în ziua de azi. Și chiar de ar fi așa, în cel mult 6 luni și-a scos banii.

| Yuoia explică (pentru mihai69):

Intre 5 si 10 lei costa alea mici care dau lumina cat sa vezi sa circuli prin hol (al tau) fara sa-ti bagi degetele in ochi.
Oamenii fac treburi in casa, nu stau pe telefon ca tine, sa nu le trebuiasca lumina.

| mihai69 a răspuns (pentru Yuoia):

Https://mathaus.ro/......0011168287 - costă sub 10 lei și oferă 1500 de lumeni. Și nu te oprește nimeni să pui 2 sau 3 la lustra din sufragerie. Sau la o lampă de birou.
Dacă la lumina asta tu nu vezi să citești sau să croșetezi, mă tem că ai nevoie de un control la oftalmolog.

| Yuoia explică (pentru mihai69):

Daca imi pun si aprind 3 la lustra, deja consuma cat unul vechi. Cum spuneam, nu de mine e vorba. Dar daca nu stii sa citesti...

| mihai69 a răspuns (pentru Yuoia):

Aș vrea și eu să văd becul cu filament care oferă 4500 de lumeni la un consum de 45W.