| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Am dinții foarte sensibili și subțiri și am nevoie de aparat dentar. Oare aparatul mi-ar putea afecta dinții, ar putea cădea din cauza presiunii mare pe dinți?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Da. Nu conteaza cat de tari ai dintii, aparatul pune presiune pe ei si ii misca. Aceasta presiune ii destabilizeaza si exista riscul ca dintii sa cada. In practica presiunea este controlata foarte precis, iar daca se respecta tratamentul si indicatiile ortodontului dintii nu vor cadea.

| raspunsul07 a răspuns:

Eu l-am purtat 3 ani si nu am patit nimic

| Emaaa129865 a răspuns:

Bună! Dentistul o să știe ce are de făcut. Tu doar să îi spui de asta că îți este frică să nu ți afecteze și de acolo el o să îți explice mai multe lucruri. Să nu îți fie teamă și fi deschisă cu el spune-i părerea ta. O zi bună!