| Melinda1219 a întrebat:

Hey!
Cum fac in Word sa scriu automat cu diacritice?
Adica eu am un text care nu e scris cu diacritice si vreau sa dau o comanda, ceva sa nu mai stau sa scriu eu:d

Răspuns Câştigător
| Harumiiii a răspuns:

Nu cred ca este vreo comanda in Word, din cate stiu eu. M-as fi gandit la replace dar atunci inlocuieste toate cuvintele chiar si cele care nu trebuiesc scrise cu diacritice. Ma intelegi tu XD. Oricum, eu cand trebuia sa corectez un text foloseam un program numit AutoCorect. Nu-l mai am acum dar cred ca asta de aici e http://download.kappa.ro/action__file/id__5174
Daca nu-ti merge programul poti folosi site'ul asta. Nu e cel mai bun dar e se descurca decent. Nu e ca si cum ai corecta fiecare cuvant in parte. --> http://www.diacritice.com/
Bafta!:D

| Sp3ctro a răspuns (pentru Harumiiii):

Acest autocorect nu corecteza Ș din cuvantul ȘI, i din cuvantul În

3 răspunsuri:
| DdDiX a răspuns:

Buna!
Intra pe site-ul www.diacritice.ro si vezi ca ai program special pentru diacritice; se instaleaza repede si este foarte usor de folosit.
P.S.: Ai si filmulet cu instructiuni de utilizare si instalare.
Sper ca te-am ajutat!

| ȚiganTranspirat a răspuns:

Activează-ți tastatura în limba română.