| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Cum se iau probioticele? Înainte sau după antibiotic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu se iau cu 2 ore dupa ce ai luat antibioticul, sau dimineata pe stomacul gol, dar se pot lua si in acelasi timp cu antibioticul, asa cum recomanda producatorul de probiotice: OptiBac.

Vezi linkurile de mai jos, pentru clarificari:

https://optibac.ro/faqs/pot-sa-iau-probiotice-cu-antibiotice/

http://www.sfatulmedicului.ro/......ciii_11588

| Denisa0954 a răspuns:

Ori inainte cu 2 ore, ori dupa 2 ore de la antibiotic. Acum.au apărut și probiotice forte care se ia doar unul pe zi si e suficient chiar daca iei un antibiotic la 12 ore.