| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Daca am diaree se pot face analizele de scaun așa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Analiza va putea arata si cauza diareei.

| Floridori a răspuns:

Bineinteles, mai ales daca acesta este motivul pentru care faci coprocultura.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Chiar daca este diaree apoasa?

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Banuiesc ca vei face analiza tocmai pentru a descoperi cauza diareei.In acest caz, absolut da!
In timpul examinarii probelor de scaun, se vor cauta urme de bacterii, paraziti, virusuri care au cauzat diareea.Acest lucru se poate face si in cazul probelor de scaun lichide.
Multa sanatate!