| alma200033 a întrebat:

Hey! De ce uneori simțim o antipatie fata de o persoana pe care nu o cunoaștem?

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pentru ca se asociaza subconstient cu o persoana care ne-a facut rau. Poate are anumite caracteristici comune

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cand Dumnezeu l-a creat pe om la facut din doua parti parte materiala trupul si parte spirituala sufeltul, la facut dupa chipul si asemanarea lui ca sa fie stapan pe pamat pe toate animalele si pe toate pasariile cerului si pe toti pestii marii. Dar pana si lu Dumnezeu ia parut rau ca l-a creat pe om si asa a veni potopul pe vremea lui Noe.

| FreddieM a răspuns:

Asta e natura noastra. Dar de obicei aparentele inseala.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Posibil că persoana are ceva în comportament care ne amintește de o persoană care ne-a marcat dar cu care am întrerupt legătura, sau cineva care ne-a făcut „rău".

| Justme1997 a răspuns:

Ceva din infatisarea lor ne sugereaza o trasatura de caracter antipatica. Mie deja imi displace o fata cum o vad cu buzele umflate. (puncte bonus daca e asortat cu decolteu + silicoane, tocuri, fusta micro)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că suntem capabili să judecăm în fracțiuni de secundă înfățișarea cuiva și chiar o facem.

De aceea se recomandă să nu ignorăm felul în care ne tratăm propria imagine, pentru că o primă impresie (în multe cazuri și ultima) oamenii și-o fac despre noi în momentul în care ne văd.

Dintr-o privire poți să observi (poate și inconștient și neintenționat) ce nu stă bine în felul în care arată o persoană (postură, îmbrăcăminte, detalii ce țin de curățenie sau de ordine, expresia feței, defecte de tot felul etc).

Și foarte probabil că în mintea noastră asociem mereu persoane necunoscute cu altele care ne sunt cunoscute (unele mai dragi, altele mai puțin). În felul acesta, înainte să deschidă omul gura să zică ceva, poate i-am pus câteva etichete și avem o predispoziție de a-l considera de-al nostru sau dintr-o tabără adversă. happy

Dar putem în mod conștient să fim îngăduitori cu oamenii și să încercăm să găsim în fiecare elementul bun. Asta ne-ar scăpa de multe gânduri care nu ne fac bine, probabil.

| Daniel323 a răspuns:

Si invers.Am intalnit pentru prima oara o persoana pentru care am simtit atractie si simpatie.Eu cred ca sunt persoane cu care am mai avut de-a face in vieti anterioare.

| alfabet258 a răspuns:

Pentru că aceasta are anumite gesturi sau trăsături similare cu cele pe care noi nu le suportam. Daca de exemplu tu consideri ochii prea mici sau ți se pare ca buzele prea mari sunt de prost gust, automat instinctul te face să respingi o persoana cu aceste caracteristici. Sau dacă de exemplu un om ti-a facut rau și acel om avea niște ticuri sau gesturi anume, iar apoi vezi o persoană cu aceste gesturi, automat o să ai o antipatie. Vocea, mimica, gesturile pot fi lucruri pe care oamenii le asociază cu anumite impresii.

| Anonimus0242p a răspuns:

Trebuie sa cunosti omul mai intai ca sa-ti faci o parere, si eu par antipatic si scortos dar nu sunt.