| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Detergenții de vase au rol și de dezinfectare?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, detergentii de vase sunt foarte buni pentru dezinfectie si curata: vase, maini, legume, fructe etc.
Eu spal legumele si fructele cu apa usor calduta si un pic de detergent de vase si apoi le caltesc f bine, cum le aduc de la cumparaturi, fiindca lumea pune mana pe ele, ori stranuta/ tusesc si pot lasa particule de la tuse cu virus pe ele.

| WhiteLife a răspuns:

Detergentii sunt substante tensioactive, care distrug membrana celulara a bacteriilor, omorandu-le. Daca vrei sa il folosesti sa stergi suprafete, orice detergent are aceeasi actiune, insa cele de vase sunt mai putin concentrate (si probabil mai selective) decat cele facute special pentru zona respectiva (podele, baie, suprafete etc).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, detergenții de vase distrug bacteriile