| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Este adevărat că dacă ai gânduri negative vei atrage lucrurile rele?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu totdeauna, cum nu inseamna ca daca gandesti doar pozitiv ti se vor intampla doar lucruri bune.
Am citit o carte Secretul ce are la baza teoria pozitivismului, dar eu zic ca e bullshit!
Evident ca e bine sa gandesti pozitiv ca e mai bine pentru tine, dar nu inseamna ca daca gandesti pozitiv atragi doar lucruri pozitive.

| Frank51 a răspuns:

Clar. Cu cat esti mai pozitiv cu atat te vei simti mai bine si indiferent de stimulii externi tot vei avea starea asta.

| aXy99 a răspuns:

Nu.

| siriusblack98 a răspuns:

Este doar mit.Intamplarile sunt la libera ta interpretare.Crezi ca optimistilor nu li se intampla lucruri rele? Doar ca ei sunt dezamagiti.Noi astia mai realisti ne-am obisnuit.

| Apokales a răspuns:

Nu atragi lucrurile rele, dar le interpretezi ca si cum ar fi rele sau gandurile negative se pot transforma in actiuni rele in cel mai rau scenariu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți hrănești gândurile negative, evident că acelea "vor creste mari". Dacă îți hrănești gândurile bune, și mai însământezi altele, evident ca astea vor da roade. Omul este ca un pom, ce se afla în el, aceea rodește.